pěstování paprik

Zeleninová paprika se řadí do skupiny plodových zelenin. Jde o jednoleté rostliny keříčkovitého vzrůstu, které dorůstají do výšky 75 cm a do šířky až 60 cm.

Plody jsou různého tvaru a délky, většinou protáhlé a 3 až 15 cm dlouhé. Ze semen paprik můžeme vypěstovat plody ve velmi pestré paletě barev od zelené přes žlutou, oranžovou a krémovou až po červenou či tmavě purpurovou. Využití paprik je široké, v kuchyni se používají jak v syrovém stavu tak vařené.

Původ papriky

Vzhledem k tomu, že pocházejí z tropických a subtropických oblastí, vyžadují teploty minimálně kolem 21° C. Teplota při pěstování paprik by ale neměla přesáhnout 30° C, jinak by u rostlin mohlo dojít k opadávání jak květů, tak poupat. Papriku je třeba v našich podmínkách pěstovat buď v krytém prostředí, např. ve sklenících nebo ve slunných a chráněných polohách. Paprika vyžaduje propustnou a úrodnou půdu, středně hlubokou. Půdu je třeba dobře připravit, například zapracováním kvalitního kompostu.

Výsev paprik ze semen provádíme již od poloviny února do začátku března předpěstováním do truhlíků. Výsev vyžaduje dobrou kompostovou zeminu. Po výsevu je třeba truhlík zakrýt folií a v místnosti udržovat teplo kolem 25° C. Důležitá je pravidelná, velmi opatrná zálivka, abychom nevyplavili semena paprik. Jakmile mají semenáčky lístky (alespoň dva), musíme je přepíchat do květináčů. Ty by měly mít průměr 6 až 9 cm. Na konečné stanoviště je vysazujeme teprve 10 až 12 týdnů po výsevu. Musíme však dávat pozor na přízemní mrazíky, zvláště když papriku budeme pěstovat v nekrytém prostředí. Připravené rostlinky paprik vysazujeme na záhony ve vzdálenosti 45 až 50 cm, nejlépe do čtvercového sponu.

Papriky, které jsme si vypěstovali ze semen, je mnohem výhodnější zasadit do krytého prostředí, nejlépe do skleníku či fóliovníku. Zvýšíme tím výrazně produktivitu našeho pěstování, neboť prodloužíme vegetační dobu paprik až o dva měsíce. V krytém prostředí zajistíme samozřejmě vyšší teplotu, kterou papriky potřebují a ochranu před deštěm a větrem.
Pokud pěstujeme papriku v krytém prostředí, můžeme ji vysadit, jakmile jsou rostliny 8- 10 cm vysoké ve vzdálenosti 50 cm. Pokud pěstujeme vyšší odrůdy, musíme je vyvazovat a poskytnout jim tak potřebnou oporu. Musíme dodržovat doporučenou teplotu a vlhkost. Dbáme pokynů na sáčcích. Vlhkost vzduchu by měla být 70 až 75%. Paprika vyžaduje pravidelnou a vydatnou zálivku odstátou vodou, nejlépe večer, kdy je menší výpar. Na přihnojování používáme hnojiva na zeleninu, například Cererit.

Pokud o papriku dobře pečujeme, odmění se nám za 12 až 14 týdnů po výsadbě chutnými plody. Jestliže ji pěstujeme ve volné půdě, je nutno ji sklidit ještě před příchodem prvních mrazíků. Plody sklízíme tak, že je odstřihujeme. Některé druhy se sklízí v zeleném stavu, jiné musíme nechat dozrát do červené či žluté barvy.Při pěstování paprik ze semen, které nabízí naše společnost www.osiva-semena.cz, dbejte vždy našich rad a pokynů na příslušných sáčcích.
Plody paprik skladujeme ve vlhku a chladu při teplotě kolem 12 až 15°C. Takto nám vydrží až 14 dní. Pokud vytrháme celé rostliny a zavěsíme je v suché a bezmrazé místnosti, můžeme papriku uchovat i po několik měsíců.

Speciální druhy paprik

pěstování chilli paprikSpeciálním druhem paprik, který můžeme vypěstovat ze semen, jsou feferonky. Tento druh je známý také jako chili. Pěstování feferonů je obdobné jako u zeleninové papriky, snáší ale o něco vyšší teploty při pěstování. Plody můžete sklízet ve všech stadiích pěstování, to znamená od zelené barvy do červené. Čím jsou plody vyzrálejší, tím jsou pálivější. Nejpálivější je vnitřní bílá dužnina a semena. Proto můžeme při velké pálivosti tuto část odstranit.
Využití papriky v domácnosti je mnohostranné. Je výborná v syrovém stavu, je to totiž opravdová vitaminová bomba. Především obsahuje velké množství vitaminu C a to až 140mg ve 100g, což je až třikrát více než v pomeranči. Z dalších vitaminů je důležitý provitamin A- karoten a některé vitaminy skupiny B. Z minerálních látek je bohatá na vápník a hořčík. Nepostradatelná je ovšem i v teplé kuchyni, kde je základem či doplňkem mnoha jídel.
Při pěstování paprik ze semen uděláte jistě mnoho pro své zdraví a vyplníte tak užitečně své volné chvíle. Co největší výnosy při pěstování papriky a radost z dobře udělané práce vám přeje obchod osiva-semena.cz, kde si můžete zakoupit kvalitní semena paprik v širokém výběru za přijatelné ceny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno