jak na barvy v bytě

Pokud zařizujete nový byt, nebo máte náladu na změnu tváře bytu současného, první na co je dobré se zaměřit, jsou barvy, kterými jednotlivé místnosti vymalujete. Barvy totiž bytu vtisknou energii, která bude určovat nejen jeho vzhled, ale i to, jak se v něm budete cítit a jakou ve Vás povzbudí náladu.

Jak vymalovat kuchyni

Začneme kuchyní, ta je totiž považována za srdce domova. Rodina se v ní schází minimálně při společné večeři. U jídla si sděluje celodenní zážitky a kuchyň by tedy měla působit útulným a celkově příjemným dojmem. Pokud máte kuchyni menší, je dobré volit světlejší odstíny barev, které jí opticky zvětší a prosvětlí. Zejména se hodí barvy jako oranžová, u které máte spoustu odstínů na výběr, a která podporuje také chuť k jídlu. Dalšími vhodnými barvami jsou světle žlutá, ta místnosti dodá enegii a pocit tepla, nebo také světlě zelená. S tou ale opatrně, neměla by být blízko jídelního stolu. Odražená zelená na jídlech totiž nepůsobí dobře. K těmto barevným kombinacím se výborně hodí vybavení kuchyně ve dřevě. Pokud máte naopak výraznou barvu kuchyňské linky, nechte stěny třeba jen krémové, nebo šedé.

Spojená kuchyň s obývacím pokojem

V případě, že máte spojenou kuchyň s obývacím pokojem, jedná se už o mnohem větší prostor a nemusíte se bát sytějších a výraznějších barev. Můžete volit dynamické barvy jako červenou nebo fialovou. Ty povzbuzují naši aktivitu a pozornost. Takto otevřený prostor můžete buď vymalovat jedním odstínem a tím ho vlastně ještě více propojit, nebo naopak můžete zvolit do každé části barvu jinou a opticky jej rozdělit na místnosti dvě.

[irp]

Samostatný obývací pokoj

Pokud máte obývací pokoj jako samostatnou místnost, je dobré volit ztv. teplé barvy. Ty totiž vyzařují pohodu a zároveň energii, která Vás dobije po dlouhém náročném dni. Aktuálním trendem není mít všechny stěny stejně barevné, ale ponechat např. dvě stěny bílé a dvě stěny mít ve Vámi zvoleném odstínu. Další variantou je mít barevnou pouze jednu stěnu, která poté působí dominantnějším dojmem celé místnosti. Stěny, které zůstanou bílé, místnost rozjasní i pokud jako kombinaci zvolíte výraznější barvu. Opět platí, že pokud máte pokoj menšího rozměru, je dobré použít barvy světlejší, aby pokoj nepůsobil stísněně. Barvy samozřejmě vybíráme také v závislosti na tom, jak je pokoj vybaven. Jaká je např. barva Vaší sedačky, jaké máte záclony, závěsy, koberec a jiné doplňky. Vše by mělo nějakým způsobem ladit. Jinak se budete cítit spíše v chaosu, než aby na Vás místnost působila harmonicky.

Ložnice

Oproti obývacímu pokoji, ve kterém potřebujeme energii využít, si v ložnici potřebujeme hlavně odpočinout a barvy by nás neměly rušit. Obvykle je tedy volíme v chladnějším tónu. Často používanými jsou levandulová, světle modrá, zelená. Pokud chceme použít barvu tmavší, zemitější, např. hnědou, zvolíme ji pouze na jednu stěnu, a to na stěnu u čela postele. Navozuje dojem bezpečí, ukotvení a celkově pokoj nezmenší. V ložnici můžete také použíz pouze barvu bílou nebo krémovou a další barvy obstarají pouze doplňky. Ty zajistí, aby pokoj nevypadal nudně. Pokud máte poté chuť na změnu, doplňky se mění snadněji, než kompletní vymalování pokoje.

Rada na závěr

Vždy se samozřejmě řiďte barvami tak, aby Vám v nich bylo příjemně a při jejich výběru myslete na to, že s nimi nějakou dobu budete žít. Nevyplácí se tedy sáhnout po barvě, která je zrovna super trendem, pokud si nejste jisti, zda ji vedle sebe snesete delší dobu.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno