tvarované stromy

Doplňte svoji zahradu o zajímavý okrasný strom, který bude tvořit její dominantu. Jednu z možností symbolizuje cesmína vroubkovaná a její odrůda ‘Green Hedge’. Přečtěte si, jak se o ni starat a kam ji v zahradě nejlépe umístit.

Jak tento kultivar vypadá

Cesmína vroubková pochází z ostrovů Hokkaidó, Honshu, Shikoku a Kyushu. Její přirozený výskyt je také v horských lesích po celé jihovýchodní Asii (hlavně v Číně, na Taiwanu a v Koreji). Jedná se o neopadavý listnatý keř, někdy i strom. Charakteristický je pro ni široce kuželovitý habitus a drobné vejčité listy. Ty se pyšní tmavě zelenou barvou a na jejich okraji najdeme vroubkování.

Kultivar ‘Green Hedge’ pochází z Nizozemí, kde byl vyšlechtěn. Jako volně rostoucí dosahuje výšky 2,5 až 3,5 metru. Jeho listy jsou velmi malé a lesklé. Na první pohled si lze tuto odrůdu splést se zimostrázem. Výhodou kultivaru ‘Green Hedge’ je však jeho velká odolnost vůči plísním.

Jakou zvolit půdu?

Co se týče půdy, není ‘Green Hedge’ vůbec náročná. Dařit se jí bude ve vlhké a mírně kyselé půdě s podílem humusu. Klíčové je, aby byla půda dostatečně propustná a nezamokřená. Jakmile dobře zakoření, zvládne i déle trvající přísušek. Líbit se jí bude na slunném nebo polostinném stanovišti.

Pozor si však dejte na dlouhý suchý úpal. Tato odrůda má ráda stanoviště s vyšší vzdušnou vlhkostí. Ideální je tedy umístění v bloudivém polostínu nebo v blízkosti zahradního jezírka. V zimních měsících je potřeba ji ochránit před ostrým sluncem a větrem.

Kam ji vysadit?

Cesmína vroubkovaná ‘Green Hedge’ perfektně doplní kompozici s jinými okrasnými dřevinami. Vyjímat se bude také jako solitérní dominanta zahrady, nebo ve velké nádobě na terase. Výhodou je, že skvěle snáší řez a můžete ji proto využít i pro živý plot.

Jelikož se snadno tvaruje pomocí ohýbání kmenu a větví, stala se oblíbenou dřevinou pro tvorbu zahradních bonsají.

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno