Montáž betonového plotu

Moderní betonové ploty nachází v dnešní době mnohem větší uplatnění – vidíme je stále více v zahradách rodinných domů, ale i jako ohraničení firemních objektů a průmyslových parcel. Obliba betonových plotů vychází z jejich snadné a rychlé instalace, velké pevnosti a odolnosti. Na výběr navíc máte jednostranné či oboustranné betonové ploty v řadě vizuálních zpracování, včetně imitace štípaného kamene. Takže i z pohledu estetického se jedná o vhodné řešení.

oboustranne-betonove-ploty
Montáž betonového plotu

Tipy pro přípravu a montáž betonových plotů

Vyhloubené díry pro usazení sloupků betonového plotu by měly být dostatečně hluboké, aby zajistily stabilitu. Záleží na typu podkladu, ale zpravidla by minimální dostačující díra měla mít hloubku 0,5 m a průměr blížící se taktéž 0,5 m. Pokud zajistíte pro stavbu betonových plotů strojově vrtané díry, pak bude stačit průměr 0,3 m.
Sloupek betonového plotu vždy vybírejte ne dle jeho celkové výšky, ale dle výšky drážky sloupku, ve které budou umístěny betonové dílce. Sloupek totiž mimo to obsahuje i část, která je určena k zapuštění do země.
Fixování sloupku betonového plotu se může provádět různými postupy a materiály. Nejsnadnější a vysoce účinné je obetonování sloupků, které je třeba provést maximálně do výšky spodní sloupkové drážky.
Vzdálenost mezi sloupky se odvíjí od velikosti dílců betonových plotů, proto je třeba zjistit jejich největší délku a dle ní postupovat. Nezapomeňte, že dílce půjdou zapustit do sloupků. Doporučuje se, aby dílce nebyly moc dlouhé (přes 2m). Dílce betonových plotů jsou libovolně krátit.
Výškové rozdíly mezi sloupky se řeší tak, že se dílce betonových plotů posunou o výšku jednoho tohoto dílce (zvýší či sníží o dílec či dílce). Při stavbě betonového plotu se s tímto postupem musí počítat.
Pro montáž betonového plotu je ideální zajistit tým 3 lidí. Betonové dílce (desky) váží přibližně 75 kilogramů, sloupky kolem 90 kilogramů. Žádné speciální zařízení ani nástroje při montáži nepotřebujete. Jen nezapomeňte na vodováhu.

Způsoby montáže betonových plotů

Postupná stavba sloupků betonového plotu funguje tak, že se vždy fixuje první sloupek, poté se nasadí betonové dílce a k nim teprve druhý sloupek. Takto se postupuje až do konce plotu. Díky postupné montáži betonových sloupků nemusíte mít dopředu precizně vyměřenou vzdálenost sloupků a nemusíte se obávat chyby v zaměření. Také nemusíte nasouvat betonové desky do dvou stojících sloupků z výšky.
Metoda kompletní montáže všech sloupků naráz předpokládá perfektní zaměření umístění sloupků (nesmíte se splést) do nichž se následně zasouvají všechny betonové desky z výšky.

Upozornění

Betonové ploty se nedoporučuje funkčně aplikovat jako opěrnou zeď např. za účelem vyrovnání nerovností terénu, neboť betonové dílce by neměly být bočně zatíženy zeminou či jiným materiálem. Pokud chcete tento problém vyřešit, postavte betonový základ ve výšce zeminy a betonové sloupky osaďte až do něj.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

2 KOMENTÁŘE

  1. Myslím, že betonové zdi jsou super pomocník, ale na můj vkus moc umělé.. stejného účinku se dá dosáhnout i jinými způsoby ohraničení pozemku! Stačí se porozhlédnout v zahradnictví, popřípadě pogooglit 😉

  2. Přesně tak, betonové zdi jsou na mě až moc velká bariéra, myslím, že daleko lepší variantou je instalace pletiva z amstor.cz v kombinaci se zasazením živých stromků či keřů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno