jak uspořádat malý byt

‚Ale na druhou stranu to tady máš moc útulné‘, snaží se Ester napravit svou předchozí nevhodnou poznámku o nedostatku místa. Ano, paní Gábina má malý byt, který chce rekonstruovat. Bojí se však, že kvůli nedostatku prostoru bude muset zvolit cestu mnoha kompromisů, a že i po rekonstrukci jí budou návštěvy nejapně upozorňovat na stísněný prostor, právě jako teď její nejlepší kamarádka Ester. Co tedy dělat? Nezoufejte, pokud jste na tom podobně jako paní Gábina vězte, že existuje spousta triků, která promění nedostatek prostoru ve výhodu nebo alespoň minimalizuje nevýhody malého obydlí.

Neřešte rozměry místností, řešte nábytek

Také se ve snaze zajistit větší prostor pokoje zaměříte na místnost samotnou? Máte možnost ji probořit, zrušit nepoužívanou spíž a tak zajistit více prostoru? No tak prosím, jen do toho! Většina však takovou možnost nemá, leda že by se probourala k sousedům. ‚ Promiňte mohu si ukrojit pár metrů čtverečních z vašeho obýváku?‘ Tak takhle by to asi nešlo! Proto naše rada zní – neřešte rozměry, řešte nábytek! Na trhu totiž existuje celá řada šikovných kusů nábytku, které jsou malému prostoru uzpůsobeny. Právě tento nábytek prostor neubírá, nýbrž zvyšuje komfort vašeho užívání.

Nábytek, který šetří místo

Nábytek, který šetří místo? Science fiction? Ne, pouhopouhá realita! Začněme třeba v dětském pokojíčku. Proč v něm má dítě postel klasickou, když může mít postel multifunkční? Pod tímto pojmem si můžete představit značně vyvýšenou dětskou postel se zábranou, pod jejíž ložnou plochou je šikovně ukryt další potřebný nábytek, nejčastěji dětský psací stůl, šatní skříň a další poličky. Jen si to představte, místo plochy, kterou byste potřebovali na šatní skříň, postel a psací stůl zvlášť, teď potřebujete jen plochu minimální. Multifunkční postel je tak vhodná do bytů, kde uspoří spoustu místa. A v pokojíčku ještě zůstaneme. Sdílí pokojíček sourozenci? Namísto dvou postelí jim pořiďte postel patrovou a dopřejte jim více místa na hraní.

A pojďme dále, co třeba taková ložnice? I v ní se dá uspořit spousta místa. Zvolit můžete skříně vestavěné nebo alespoň skříně s posuvnými dveřmi. Do malého prostoru jsou vhodné i šatní skříně s nástavcem, stejně jako postele s nástavcem. Nástavec u postele vytvoří užitečný úložný i odkládací prostor navíc, přitom s postelí pořád působí jako celek.

Pro úsporu místa můžete v malém domě či bytě využít rohy místnosti, to když zvolíte rohový nábytek. Jeho výhody jsou v tom, že je uzpůsobený do rohové části pokoje, tím neplýtvá místem, naopak využije jindy nevyužitelný kout. S rohovým nábytkem se můžeme setkat zejména u nábytku stavěného na míru. Ten hraje při úspoře místa velkou roli. Nábytek stavěný na míru je sice dražší variantou, pokud však chcete, aby rekonstrukce přinesla kýžený výsledek, je dobré se nad ním zamyslet.

Šuplíky pod postelí, poličky a barvičky

Pro úsporu místa využijte každou možnost úložného prostoru. Takový úložný prostor u postelí, ať už dětských nebo dospělých je ideální. Šuplík vám pod postelí nijak nepřekáží a vy tak můžete úložný prostor navíc kdykoliv využít. Efektivní úsporu vám přinesou i poličky na stěně, stejně jako kapsáře, které využívají jinak nevyužitý prostor na stěně. K celkovému dojmu většího pokoje přispějí i barvičky. Klidně jděte i do klasiky bílé barvy, jednoduchost stísněným prostorům sluší. Naopak vyhněte se sytě červené nebo jakékoliv jiné tmavé barvě, která by pokoji zbytečně ubrala na velikosti.

Tak snad se paní Gábině alespoň trošku ulevilo a rekonstrukci vyřeší co nejefektivněji. A co vy, také řešíte malý prostor?


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář

  1. … vždyť malý prostor opravdu ničemu nevadí! Alespoň nebude trvat úklid takovou dobu! Myslím si, že se dá najít spousta řešení malých prostorů, jako je ukázané tady ve článku. Alespoň je místo více útulné a takové intimnější. (A taky člověk zjistí, co vlastně všechno v životě pořizuje zbytečně – když na věci pak nemusí být tolik místa 😉 )

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno