Tepelná čerpadla

Tepelné čerpadlo je již dlouhou dobu jednou z odpovědí na otázku, jak vytápět vlastní dům. Nejedná se ale o nejčastější odpověď a proto málokdo ví, že tepelná čerpadla představují jednu z neúspornějších a nejšetrnějších variant vytápění. Pojďme si ji rozebrat.

Tepelná čerpadla fungují na principu využití tepla obsaženého v přírodě, jako je země, vzduch nebo voda. Toto teplo je nadále koncentrováno v kompresoru tepelného čerpadla, čímž se zvyšuje jeho teplota a lze jej využít k ohřevu vody, topení apod. Lze tvrdit, že princip funkce tepelného čerpadla je podobný jako u mrazáku, jen s obráceným chodem.

Jak bylo řečeno, tyto čerpadla mohou odebírat teplo ze země, vzduchu nebo vody a podle toho se také označují.

tepelné čerpadloTepelné čerpadlo „země-voda“ odebírá teplo ze země, konkrétně ze zemních kolektorů nebo hloubkového vrtu, a předává jej do vody vytápějící váš dům. Jedná se o čerpadlo s nejvyšší účinností, je zde ale potřeba buďto velká rozloha zahrady pro položení zemního kolektoru do nezámrzné hloubky půdy nebo hloubkový vrt, který je samozřejmě nákladnější.

Tepelné čerpadlo „vzduch-voda“ odebírá teplo ze vzduchu a předává jej opět do vody vytápějící dům. Tento topný systém bez problému vytopí dům skrze radiátory nebo podlahové topení. Není zde třeba velké zahrady ani hloubkového vrtu, účinnost čerpadla je ovšem otázkou vhodnou k řešení pro odborníka.

Tepelné čerpadlo „voda-voda“ odebírá teplo z vody, nejčastěji ze studny a předává jej opět do vody v topném systému. Jde o velmi efektivní způsob vytápění tepelným čerpadlem, pokud máte na zahradě studnu s dostatečnou kapacitou vody. Voda, z které je odebrané teplo, se vrací zpět do vsakovací studny a do země.

Posledním typem tepelného čerpadla je „vzduch-vzduch“. Zde je odebíráno teplo ze vzduchu, podobně jako u čerpadla tepelné čerpadlo v domácnosti„vzduch-voda“. Nadále je ale ohříván opět vzduch, nikoli voda v tepelných rozvodech domu. Pro tento typ vytápění je třeba uvažovat o vzduchových rozvodech již při stavbě domu, tyto rozvody ústí ve stropech nebo v podlahách místností.

A jak to, že jsou tepelná čerpadla úsporná a přitom šetrná? Vyšší náklady na pořízení tepelného čerpadla a jeho instalace (například hloubkového vrtu) jsou poměrně brzy kompenzovány finanční návratností. Mají totiž vysokou účinnost a to znamená úsporu nákladů oproti jiným alternativám vytápění. Tepelné čerpadlo dokáže vytvořit až 5x více tepla, než je mu dodaná energie. A co se týče šetrnosti, je to jednoduché. Teplené čerpadlo nevytváří zplodiny ani jinak nepoškozuje přírodu, pouze z ní odebírá teplo. Jak jednoduché.

PARTNER: IVT tepelná čerpadla

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno