liapor

Realizace podlah pomocí betonu je asi nejběžnější formou realizace v novostavbách i při rekonstrukcích. Nově vylitá podlaha zajistí dostatečně pevný a rovný podklad pro finální podlahovou vrstvu. Nevýhodou betonové podlahy ale je celkem dlouhá doba vysychání a také vysoká hmotnost. Může se také stát, že popraská.  Použijte-li ale pro vylití podlahy lehký keramický beton, zbavíte se nevýhod a výhody zůstanou zachovány!

Lehký beton (nebo také Liaporbeton) má všechny důležité vlastnosti běžného betonu. Narozdíl od něj je ale o až 2/3  lehčí, rychleschnoucí a podlahy z něj můžete realizovat bez dilatačních spár, protože nepraská. Navíc má skvělé izolační vlastnosti.

Snadný na přípravu

V českých stavebninách a obchodech najdete lehký beton jako suchou směs balenou v pytlích po 30 l. Jmenuje se Liapor Mix. Vyrábí se ve 2 variantách. Liapor Mix (frakce 4-8 mm) určený pro podkladové vrstvy a Liapor Mix final (frakce 1-4 mm) určený pro finální vrstvy podlah. Spojení těchto 2 výrobků představuje skvělý systém pro realizaci betonových podlah. Příprava  lehkého betonu je snadná. Stačí přidat podle návodu na obalu vodu a promíchat ručně nebo v míchačce.

Výhody lehkého betonu

 • Nízká objemová hmotnost 600 kg/m3 (resp. 750 kg/m3) – ve srovnání s běžným betonem lze provádět lité podlahy s až o 2/3 nižší zatížením nosné konstrukce. Díky tomu je lehký beton skvělým řešením nejen pro novostavby, ale při rekonstrukcích starších budov s přísnějšími požadavky na statiku.
 • Podlahy realizované z lehkého betonu Liapor Mix jsou pochozí již za 24 hodin. Celková doba vysychání je 5-7 dní.
 • Liapor Mix má skvělé tepelně izolační vlastnosti – součinitel tepelné vodivosti 0,14 Wm-1 K-1.

Díky svým přednostem je Liapor Mix vhodný nejen pro realizace podlah, ale také pro další využití: rekonstrukce keramických a klenbových stropů, různé izolační vrstvy, lehké výplňové a vyrovnávací vrstvy, ochrana inženýrských sítí apod.

Postup rekonstrukce podlahy s lehkým betonem

 • Před realizací podlahy z lehkého betonu je nutné povrch dobře očistit a lehce zvlhčit. V případě poničeného povrchu je na místě použití penetrace.
 • Suchá směs a potřebné množství vody (4-5 l na 1 balení) se smíchá v míchačce, nebo ručně.
 • Vzniklý lehký beton se nalije na podklad a upravuje stahovací latí a běžným zednickým hladítkem podobně jako běžný beton.
 • Vrstva lehkého betonu by měla mít minimálně 5 cm.
 • U podlah s většími nerovnostmi je vhodné jako základní vrstvu použít Liapor Mix (4-8 mm) a jako finální vrstvu Liapor Mix final (1-4 mm).
 • V případě menších nerovností lze vynechat vrstvu Liapor Mixu (4-8 mm) a použít jen Liapor Mix final (1-4 mm).
 • Liapor Mix je rychleschnoucí. Proto je důležité materiál bezodkladně zpracovat.
 • Také se výborně pojí s dalšími materiály i s vrstvami zpracovanými v předchozích dnech.
 • Na hotovou vrstvu z Liapor Mix final můžete položit finální nášlapnou vrstvu. V případě tenčích podlahových krytin (lepený vinyl, lino apod.) můžete ještě dorovnat povrch tenkou vrstvou nivelační stěrky.

Snadná dostupnost

Směsi pro přípravu lehkého betonu Liapor Mix a Liapor Mix final  zakoupíte on-line v e-shopu obchod.liapor.cz, v obchodní síti Liapor, nebo ve stavebninách DEK po celé ČR.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno