rodinné domy dřevostavby

Nechat si postavit vlastní domov tzv. rodinný dům na klíč vypadá jako lákavá možnost, která může ušetřit spoustu starostí. V případě, že vás, podobně jako řadu dalších lidí, při pořizování vlastního bydlení limituje rodinný rozpočet, je nicméně potřeba dát si velký pozor na to, co vše je zahrnuto v nabídce od firmy.

Jinak můžete záhy zjistit, že původně poměrně zajímavá cena nepozorovaně narostla o další položky. A to může v důsledku znamenat i o několik set tisíc korun navíc. Na co bychom se tedy měli v případě stavební firmy zaměřit?

Co vlastně je „rodinný dům na klíč“

Velmi zjednodušeně si pod tímto procesem můžete představit následující postup. Stavební firmě zaplatíte, předáte projektovou dokumentaci a pak už se o nic nestaráte. V podstatě byste v ideálním případě tak za pár měsíců měli řešit už jen pouze to, že se stěhujete do nového. Takto jednoduché to ovšem v praxi nebývá. Je nezbytné si totiž vyjasnit několik bodů.

Problém začíná už tehdy, že zřetelně vymezenou definici toho, co je dům na klíč, byste nikde nenašli. Tato problematika není žádným způsobem legislativně upravena. Je tedy nutné, abyste si výslednou podobu svého bydlení definovali vy sami. Musíte tak učinit smlouvou. Tím zamezíte poměrně nepříjemnému překvapení, kdy v závěrečné fázi předání domu zkrátka něco chybí a výsledná stavba je tak například bez podlah nebo nedisponuje kuchyňskou linkou. Zároveň lze smlouvou vymezit i další požadavky jako úpravu zahrady anebo například příjezdových cest. Na to rozhodně nárok máte, vždy totiž záleží výlučně na přání klienta.

Co by naopak být neměl a jak se bránit

Základem pro smlouvu je pak kvalitně vypracovaný projekt rodinného domu, ve kterém je uvedený nejen rozsah prací, ale také jejich časový harmonogram. Jen tak může být smlouva opravdu jasně definovaná a vám nehrozí, že by ji jakýmkoli způsobem chtěla firma zpochybnit. A bránit se vůči vašemu požadavku dokonce soudní cestou. Pozor si dejte i na to, pokud firma bude tvrdit, že celá realizace je „včetně povolení“.

Často se totiž do této části nezahrnuje právě projektová dokumentace a řada dalších úkonů. A to z poměrně jednoduchého důvodu. V konečném důsledku vám díky tomu může částka za vysněné bydlení i značně narůst. V této fázi je už ovšem velmi obtížné se vůči předraženým skrytým položkám účinně bránit.

Obdobně problematické mohou být i vícepráce. Jednoduše si na začátku necháte vytvořit položkový rozpočet a jste přesvědčeni o tom, že takováto kalkulace je konečná. Což ovšem ani zdaleka nemusí být pravda. Neseriózní firma ji dokáže obratem navýšit o mnoho dalších kroků. Co v rozpočtu uvedeno není, to se chápe jako vícepráce. Ve své původní myšlence sloužily vícepráce především k tomu, aby bylo možno navýšit cenu projektu o ty položky, se kterými zkrátka zhotovitel předem počítat nemohl.

Přestože v praxi se opět jedná o poměrně hojně užívaný termín, jeho právní úprava žádná neexistuje. Což vede k poměrně častému zneužívání. Určité prvky, na které bylo pamatováno od začátku, se tak například zhotoví mnohem dráž, než je nezbytné. Vícepráce jsou tudíž velmi častým zádrhelem, který u staveb vzniká a stávají se příčinou mnoha sporů mezi dodavatelem a objednatelem.

Průběh stavby s Flexi Life

Pro laika může být mimořádně náročné potřebným podkladům porozumět. Flexi Life proto dodává položkový rozpočet v jeho zjednodušené formě a současně také jasně definované srozumitelně sestavené smlouvy. Snahou firmy totiž je, nic před svým klientem neukrývat. Navíc je smlouva striktně vymezená s tím, že uváděná cena je za takto nastavených podmínek konečná.

Přesně proto víte, co si v podobě domu na klíč pořizujete. Do vybavení, které patří v této sféře k nadstandardu, tak náleží například klimatizovaný interiér, dále je sem zahrnuto kvalitní LED osvětlení, stejně tak moderní sanitární vybavení, a to včetně obkladů a dlažeb, v neposlední řadě rovněž i vinylové podlahy a mnoho dalšího.

V případě, že vám navíc například časové možnosti neumožňují zajistit projekt též po stránce administrativy, lze nechat povinnost v podobě jednání s úřady také na Flexi Life. Společnost je schopna převzít komplexně veškeré úkony až do závěrečného zkolaudování.

Na které typy staveb se Flexi Life orientuje

Do portfolia společností patří hlavně modulární stavby rodinných domů do dvou milionů. Ty jsou charakteristické svou variabilitou. Ve zkratce bychom mohli tento princip výstavby přirovnat k dětské stavebnici. Vyniká nejen rychlostí výstavby, kterou je možné stihnout už zhruba za dva či tři měsíce, ale rovněž i nižší cenou. I za v úvodu zmiňovaný finanční limit pod dva miliony korun tak rozhodně lze realizovat moderní rodinný dům a komfortní rodinné bydlení odpovídající současným standardům.

Vzhledem k tomu, že finanční stránka patří pro řadu kupujících k těm nejdůležitějším atributům budoucího nového domova, je rozhodně na místě navíc uvažovat o domě nízkoenergetickém či pasivním, kde posléze znatelně klesají náklady na vytápění. Může to být dokonce až o 80 %. Investice do takového domu se pak vrátí zhruba po dvanácti letech.

Pro který konkrétní dům se rozhodnout

Dřevostavby opřádá i dnes řada mýtů a v očích mnohých stále přetrvává představa, že se jedná pouze o provizorní způsob bydlení. Ty současné se však vyznačují kvalitou a dlouhou životností, a proto již zcela bez problémů obstojí ve srovnání s klasickými zděnými domy.

Typ O70

rodinný dům do dvou milionuCož potvrzuje také rodinný dům s katalogovým označením O70. Svou příznivou cenou je ideální především pro mladé rodiny s dětmi. Současně ale poskytne díky svému dispozičnímu uspořádání všem členům dostatek prostoru a soukromí. Řeší navíc optimálně klasický nešvar startovacího bydlení – v rámci úspory peněžních prostředků se mnoho párů poté, co se rozhodne, že je načase založit rodinu, uchýlí k pořízení menšího domu. V něm ale následně záhy vyvstane otázka, jak si poradit s všudypřítomným nedostatkem prostoru. Což se prohlubuje s tím, jak děti odrůstají a zvyšují se také jejich nároky. Zde proto dochází k efektivnímu využití veškeré dostupné plochy a není tu ani spojovací chodba.

Typ O84

rodinný důmJedním ze zákaznicky nejžádanějších domů do dvou milionů je proto také ten, který nese označení O84. Jedná se o klasickou variantu 4+kk, která poskytuje řešení bez kompromisů. I pro čtyřčlennou rodinu tak vždy zůstane zachován dostatek místa a současně se nemusíte vzdávat ani svého pohodlí. Členění domů například umožňuje realizovat dva samostatné dětské pokoje, stejně jako i dvě toalety. Současně jde v poměru vůči své užitné hodnotě stále o cenově velmi příznivou alternativu.

Typ O87

rodinný dům dřevostavbaLíbí se vám svým pojetím první jmenovaný typ O70, nicméně preferujete velkorysejší řešení prostoru? Přesně to vám může nabídnout další verze domu do dvou milionů, kterou byste v katalogu objevili pod kódem O87. Svou dispozicí se shoduje s prvním zmíněnou variantou v našem textu, nicméně navíc má rozlehlou terasu, která je zastřešená a vchází se na ni z obývacího pokoje. Celý rodinný dům je pojat jako otevřený a plně reflektuje všechny potřeby moderního domova, který má působit vzdušně, příjemně a skýtat vždy dost místa.

Úprava na míru

Koncept každého nabízeného typu rodinného domu je samozřejmě možné individuálně modifikovat podle přání zákazníka tak, aby přispěl k maximální využitelnosti na základě právě vašich potřeb. Filosofií Flexi Life je především důraz právě na efektivitu při nakládání s prostorem. S dostupným místem je zapotřebí zacházet účelně, nikoli obyvatele zbytečně svazovat složitým půdorysem, dlouhými chodbami nebo rozlehlými technickými místnostmi. K tomuto pojetí přispívá navíc i sama podstata dřevostavby, která se vždy nevyhnutelně vyznačuje menší tloušťkou stěn oproti standardním zděným domům.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno