služby architekta

Stále více lidí si v České republice plní sen o bydlení ve vlastním domě. Pro mladou rodinu s dětmi má domek se zahradou spoustu výhod – je v něm dost místa pro všechny, úložné prostory, děti si mají kde hrát doma i venku. Kolik ale stavba nového domu nebo rekonstrukce starého stojí a kde získat potřebné finance?

Jak odhadnout náklady na pořízení vlastního bydlení

Velmi zjednodušeně řečeno – náklady se skládají z ceny pozemku, projektové dokumentace, materiálu a práce na samotné stavbě. Cenu pozemku můžeme lehce zjistit, odvíjí se od místa, kde se nachází, na cenu má vliv i to, zda je pozemek už připravený ke stavbě, nebo se teprve musí vybudovat přípojky elektřiny, vody, plynu, kanalizace. V případě, že pozemek už máme, tak v tomto bodě významně ušetříme. Ceny projekčních prací (vypracování projektové dokumentace, výběr dodavatele, dozor na stavbě), které tvoří zhruba 10% ze stavebních nákladů.

Náklady na samotnou stavbu se odvíjejí od velikosti domu, použitých materiálů a technologií. Cena standardního domu se pohybuje kolem 25 000 Kč/ m2 (u rekonstrukce to bude asi polovina). Nedá se ale říct, že by cena narůstala lineárně podle počtu metrů čtverečních. Nejdražší je v každém domě kuchyň, koupelna a topení. Cena domu s podlažní plochou 150 m2 vyjde zhruba na 3, 75 mil.

Svěříme svou rodinu a dům do rukou architektovi?

Služby architekta jsou sice náklady navíc, ale mohou se velmi vyplatit. Architekt poradí při výběru pozemku a pomůže vyhnout se chybným krokům už v samotném začátku, např. při orientaci stavby vzhledem ke světovým stranám. Architekt pomůže komplexně stavbu uspořádat, takže ve finále ušetří peníze jak na stavebních nákladech, tak i potom na provozních. Navíc se orientuje v nových trendech, materiálech a technologiích, zná vyhlášky, zkrátka ví, co je vhodné a možné.

Financování stavby rodinného domu

Stavba domu je složitá záležitost nejen organizačně, ale i z hlediska financování. Je třeba myslet několik let dopředu a vytvořit si alespoň nějaký základ. K tomu se výborně hodí stavební spoření se státní podporou a možností získání výhodného úvěru. V rodině je možně spojit několik smluv dohromady, čímž vznikne podstatná částka na vytvoření vlastního domova.

Partner: logo CMSS


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno