jaké zvolit topení

Počasí v Česku je několik posledních let nevyzpytatelné. Topná sezóna se podle všeho znatelně protáhne a domácnosti si budou muset připlatit. O důvod víc, proč konečně najít jasnou odpověď na otázku, zda je ekonomicky výhodnější topit plynem, nebo elektřinou.

Záleží na okolnostech

Rozhodování mezi plynem a elektřinou nelze založit pouze na ceně za jednotku, třebaže by to tak bylo nejjednodušší. Pokud vás zajímá, jak výhodné je v praxi topit plynem nebo elektřinou, musíte si srovnat nejen náklady na samotné energie. Klíčová je dispozice vašeho bydlení a výpočet prvotní investice, která by se vám měla vrátit díky úspornějšímu provozu. Po výběru typu vytápění raději již předem počítejte s dalšími provozními náklady – například za servis. Vytvoříte si tak alespoň základní obrázek o tom, co pro vás může být dlouhodobě výhodnější.

Účty za plyn klesají

Ze srovnání současných průměrných cen za kWh vychází vítězně plyn. Ten také představuje relativně ekologický a účinný způsob vytápění. Jeho nevýhodou je vyšší vstupní investice. Jinými slovy se vám mohou přípravy na vytápění plynem prodražit. Musíte mít plynovou přípojku, kvalitní rozvody a vhodný komín. Náklady na revize také nejsou zanedbatelné.

Výše zmíněné nic nemění na tom, že cena plynu je v poslední době velmi příznivá. Když se navíc rozhodnete pro pořízení kondenzačního kotle s nízkou spotřebou, jste na cestě k velmi sympatickým účtům za vytápění. Na pořízení nového kotle můžete získat nezanedbatelnou dotaci. Naopak starým WAWkám je lepší se vyhnout. Jejich provoz je spojen s celou řadou rizik. Pro vzduchotěsné stavby jsou naprosto nevhodné.

Elektřina pro moderní bydlení

I přes vyšší cenu za kWh není elektřina úplným outsiderem. V případě nových a energeticky nenáročných staveb dává její využití pro vytápění smysl. U malého zatepleného domu si vystačíte s kvalitním přímotopem. Velkou výhodou je možnost využití výhodné distribuční sazby D45 při odběru elektřiny.

Mezi další klady patří nižší pořizovací náklady a dostupnost elektřiny po celé České republice. Ve prospěch elektřiny hovoří také její bezpečnost. Cena elektřina u jednotlivých dodavatelů se může výrazně lišit, a proto si ji neváhejte předem srovnat, ať neplatíte zbytečně víc. I malé rozdíly v ceně za kWh dokáží na vyúčtování energií udělat velkou částku.

Co je výhodnější?

Jednoznačného vítěze ze srovnání plynu a elektřiny jmenovat nelze. Obecně je pro starší a hůře zateplené stavby výhodnější plyn. Pro energeticky šetrné domy je vhodné elektrické vytápění, třebaže cena elektřiny několikanásobně přesahuje cenu plynu. Vyberte si správně, neváhejte si srovnat nabídky dodavatelů a celkově nižší účet za vytápění vás nemine.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář

  1. Doporučuji si pohlídat cenu za kwh a srovnat ceny od více dodavatelů, jedině tím dosáhnete reálné úspory.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno