Pořizujete si k domu septik na čistění odpadních vod? Tady je pár rad, jak se o nádrž starat, abyste předešli nepříjemnému zápachu.

Bakterie a enzymy do septiku

Enzymy tuhý odpad rozloží a ten následně slouží jako potrava pro bakterie. Tyto bakterie se začnou díky dostatku enzymů rychleji množit, začnou produkovat další enzymy, ty opět odpad rozloží a bakterie se nakrmí – tento koloběh čistí septik od nečistot. Aktivita bakterií tak zabrání vzniku zápachu septiku. Vždy ale dávejte pozor na to, co lijete doma do odpadu. Bakterie jsou živé organismy a jako takové je můžete agresivními přípravky na čistění domácnosti zahubit. Pokud vás trápí problém se zápachem septiku, nepoužívejte například čistící prostředky s obsahem chlóru.

Pomozte si sami kalovým čerpadlem

Pokud se rozhodnete koupit si kalové čerpadlo, můžete si septik jednoduše vyčistit svépomocí. Na trhu existují různé druhy čerpadel a většina z nich si hravě poradí i s většími kusy odpadu včetně menších kamínků. Kalová čerpadla jsou zkonstruována tak, aby zvládla skutečně extrémní podmínky. Na vás už je jen výběr mezi ponorným nebo povrchovým čerpadlem. Ponorné zařízení můžete spustit dolů do septiku. Povrchové necháte mimo septik a hadicí odsáváte kal.

Odčerpání fekálním vozem

Na rozdíl od jímky nemusíte septik vyvážet tak často. Jednou ročně se tomu ale nevyhnete, pokud nevyužíváte předešlé alternativy čištění septiků. Cena za vývoz odpadních vod se skládá z ceny za dopravu fekálního vozu na místo a samotného vysání kalu. Každá firma účtuje poplatky trochu jinak. Záleží na ujetých kilometrech a také velikosti nádrže. Počítejte ale s cenou kolem 1 800 Kč.

Co udělat před zimou?

Blíží se zima a s ní i teploty pod bodem mrazu? Stačí, když do septiku hodíte zazimovací bakterie. V teplotách pod nulou se pevné částice a kal rozkládají pomaleji. Na povrchu odpadních vod se dokonce může vytvořit zamrzlá krusta. Kvůli pomalejšímu vyhnívacímu procesu byste mohli během zimních měsíců septik cítit. Speciální bakterie pro zazimování ale dokážou organický odpad rozložit a zima procesu vyhnívání nijak nezabrání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno