Slunečné počasí a třicítky na teploměru jsou očekávaným letním hostem. Po příchodu z koupaliště domů ale oceníme příjemný chládek. Klíčovou roli ohledně teploty v našem domě přitom hrají okna. Jak tedy zajistit, aby nám okna nedělala z interiéru rozžhavené peklo, ale naopak příjemnou oázu?

Izolační skla

Optimální klima v interiéru po celý rok by měla zajistit izolační dvojskla nebo trojskla. Ta je možné použít u plastových i dřevěných oken. Díky svým speciálním vlastnostem snižují izolační skla teplotu uvnitř domu v parném létě, stejně tak jako zadržují teplo přes zimu.

Izolační skla jsou proto vhodná zejména do pasivních a nízkoenergetických domů. Prostor mezi skly bývá v těchto případech vyplněn vzácným plynem, nejčastěji argonem. Nízká tepelná vodivost vzácného plynu zajišťuje ideální izolační vlastnosti.

Je ale důležité si uvědomit, že každá stavba je svým způsobem specifická a vyžaduje osobní přístup. Například okna orientovaná na sever budou vyžadovat skla s odlišnými parametry než okna orientovaná na jinou světovou stranu. Jedním ze zásadních parametrů, se kterým bychom si při výběru měli nechat poradit, je součinitel prostupu tepla oknem Uw.

Protisluneční skla

V dnešní době již není problém pořídit si do oken takzvaná protisluneční skla. Infračervené paprsky dopadající na okno dovedou tato skla odrazit (tvrdě pokovené sklo) nebo rovnou absorbovat (sklo probarvené ve hmotě). Teplo ze slunečního záření se tak do domu vůbec nedostane, čímž se zamezí přehřívání interiéru.

oknoplastik

Tmy v místnosti se ale bát nemusíme. Protisluneční skla sice zabrání průniku tepla, nikoliv však světla. Vaše místnost tak zůstane nadále přirozeně prosvětlená v létě i v zimě.

Odstínění

Sluneční záření můžeme eliminovat ještě před jeho dopadem na okna. Efektivní řešení tak v některých případech představuje venkovní zastínění. Využít lze samozřejmě i zastínění vnitřní, které však patrně nebude natolik efektivní. Regulovat sluneční energii lze prostřednictvím žaluzií, rolet či markýz.

Pomoci nám ale může i příroda. Jako přirozené stínící prvky mohou posloužit třeba stromy, nejlépe listnaté.

Drahou klimatizaci nepotřebujete

Jak vidíte, nemusíme nutně vynakládat nemalé finanční prostředky na klimatizaci. Přehřívání interiéru můžeme zabránit vhodným výběrem okenních skel či okenních doplňků.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno