dřevěný nábytek

Útulná, přírodní atmosféra se line každým interiérem, ve kterém se nachází dřevěné doplňky. Dřevo je totiž živý materiál, který neustále pracuje a dýchá, i když je již zpracovaný. A to je jak pozitivní, tak negativní vlastnost. Proto se musíme o materiál starat, aby byl stále krásný a skvěle fungoval.

Dřevěný nábytek miluje snad každý, je příjemný na dotyk, krásně voní, skvěle vypadá a vydrží. Ale pouze pokud se o něj staráme, vzhledem k tomu, že je to přírodní materiál, mění rozměry, barvu a reaguje na změny teplot a vlhkost.

Jaká je ideální vlhkost?

Máte doma vlhkoměr? Pokud je dřevo vaší vášní a máte ho všude kolem sebe, možná je na místě zauvažovat nad jeho pořízením. Relativní vlhkost interiéru by se měla pohybovat mezi 40 až 60 % vlhkosti. Ideální teploty pro dřevo se pohybují mezi 19°C a 25°C.

Pokud v interiéru dochází k výrazným výkyvům teplot a vlhkosti, dřevo trpí, deformuje se, může začít praskat a ničit se. Doporučujeme také pravidelně větrat, a pokud je u vás vlhkost stabilně vyšší, pořiďte si odvlhčovače vzduchu. Pokud je naopak velmi nízká, pomohou vám třeba květiny. Správná vlhkost nesvědčí jenom dřevu, ale i člověku, takže smetete dvě mouchy jednou ranou.

Lak nebo olej?

Pravidelná ochrana dřevěného povrchu nejen výrazně prodlouží životnost, ale také krásný vzhled dřevěného nábytku a podlahy. Pokud se rozhodnete pro olej, neztratíte přímý kontakt se dřevem a zachováte jeho přirozený vzhled. Na druhou stranu ale budete muset proceduru opakovat velice často, až 2 x ročně.   Při použití laku sice přirozený kontakt se dřevem ztratíte, ale údržba je snazší. Dřevo přelakujete, pokud se vrstva laku poškodí.

Ochrana dřeva v exteriéru

sřevěná podlahaAltánky, pergoly a terasy, veškeré exteriérové dřevěné výrobky se vyrábí s většími spárami, nemontují se těsně vedle sebe a drobné prohnutí je běžné. Venku totiž vlhkost ani teplotu neovlivníte a důležité je proto zamezit hlavně jejímu vzlínání odspodu.

Vybírejte takové nátěry, které vás ochrání před slunečními paprsky, UV zářením a škůdci. Pokud chcete mít dřevo barevné, vsaďte na email, pozor ale, aby dřevo bylo dostatečně vysušené a neshnilo. U olejů a lazur volte spíše tmavší nátěry, aby poskytly lepší ochranu proti UV záření. Nátěry dle potřeby obnovujte, zpravidla jednou do roka, pokud se výrobek nachází v místě, kde na něj hodně prší a svítí slunce.

Pokud je dřevo napadené, tak jej již nespasí ani sebelepší ochranný nátěr, proto vybírejte nábytek u spolehlivého výrobce, jako je například Česká podlaha, specialista na dřevěné podlahy všeho druhu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno