schodiště

Schodiště obvykle tvoří srdce interiéru. Proto bychom schody měli vybírat pečlivě, a to nejen s ohledem na jejich vzhled, ale také funkčnost. Jaké schody ideálně vybrat a proč?

Dřevo stále vede

Pokud milujete přírodní materiály, je jasnou volbou dřevo. Přírodní materiály se totiž hodí do tradičních i moderně zaměřených interiérů. Dřevěné schodiště je krásné, ale i praktické a zamilují si ho i ti, kdo doma rádi chodí naboso – málokterý materiál je tak příjemný na holou kůži. V porovnání s betonovým schodištěm nepůsobí tak masivní dojmem, často se na něm dá ušetřit a je více variabilní. Na druhou nedokáže v interiéru akumulovat teplo, což beton dovede. Krásné dřevěné schodiště může být skutečnou ozdobou vašeho bydlení.

Jaké dřevo vybrat?

Dřevěné schodiště je třeba vyrábět ze dřeva, které snese vysokou zátěž. Nejčastěji se používá tvrdé dřevo buku, dubu, jasanu nebo javoru. Kdo si klidně i připlatí a chce něco zajímavějšího, může sáhnout také po dřevinách exotických s vysokým obsahem pryskyřic, díky čemuž jsou velmi nenáročné na údržbu.

Na co se zaměřit?

Klíčová je struktura a návrh schodiště, ale také jeho pevné ukotvení. Pokud není schodiště správně ukotveno, hrozí nehody, ale třeba také zvýšená hlučnost schodů, protože zvuk se bude snadno přenášet do jiných částí domu. Častou chybou také bývá přílišný důraz na originalitu a styl, což ale u schodů nebývá příliš praktické. Různé prosklené plochy nebo dekorativní prvky mají tendenci hodně chytat prach a špínu a nebudete ve výsledku dělat nic jiného než jen uklízet. Kvalitní nášlapy na schody jsou zárukou, že schody budou chráněny před opotřebením a vy se po nich budete moci pohybovat bezpečně. Schody se vyplatí opatřit také vhodnou ochranou, kdy k nejčastěji používaným patří odolné laky a speciální oleje, které dřevo chrání a zaručují jeho dlouhou trvanlivost.

 

Zdroj obrázku: GiE Sura / Shutterstock.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno