Blog magazín o bydlení a zahradě
Jste zde:  / Příslušenství / Stavba / Septik, jímka nebo domovní čistička? Charakteristika a porovnání druhů

Septik, jímka nebo domovní čistička? Charakteristika a porovnání druhů

žumpy, jímky, septiky, čističky

Vzhledem k tomu, že většina nových parcel pro výstavbu rodinných domů vzniká v okrajových částech měst a obcí, kam mnohdy nesahá centrální kanalizace, jsou majitelé domů na těchto pozemcích ze zákona povinni postarat se o odpadní a splaškové vody sami. Existují 3 základní způsoby, jak lze s odpadní vodou u těchto rodinných domů nakládat. Odpady z domácností budou vedeny do jímek, septiků nebo domovních čističek. Jak jednotlivé technologie fungují a jaké jsou jejich přednosti?

[irp]

Jímka neboli klasická žumpa

Jímka je nejjednodušší a zároveň nejlevnější způsob, jak nakládat se splaškovými a odpadními vodami rodinných domů. Nejlevnější alespoň na pořízení. Jedná se o pevnou a voděodolnou nádrž – dříve hlavně z betonu, nyní již převažují materiály jako plast nebo sklolaminát. Jímka je pouze sběrnou nádobou na odpadní vody bez odtoku. K jejímu zřízení je zapotřebí povolení od stavebního úřadu, ale není třeba žádat o povolení k vypouštění odpadních vod. Jímka musí být pravidelně vyvážena do centrální kanalizace, což znamená vysoké provozní výdaje.

Septik – jímka s několika komorami

I septik je nádoba sloužící k hromadění odpadních vod, která se instaluje pod zemský povrch. Na rozdíl od jímek je ale její vnitřní prostor rozdělen do tří komor, které slouží k předčištění vod jako filtr. Septiky ale nezvládnou vyčistit vodu tak, aby mohla být vypouštěna. Za septik je tedy zapotřebí instalovat ještě další filtry, které vodu už vyčistí na požadovanou hodnotu, aby mohla být vypouštěna do zeminy.

Domovní čistička odpadních vod

Domovní čističky odpadních vod (DČOV) jsou technologicky nejvyspělejším zařízením k čištění odpadních vod z domácností. Vnitřní prostor je rozdělen do několika částí, ve kterých probíhají různé způsoby čištění. Výsledkem je voda, která je vyčištěna tak, že může být přímo z DČOV vypouštěna do vsaku. Pořizovací cena čistíren je ovšem několikanásobně vyšší než cena jímek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

3 komentáře

Do komentářů je zakázané vkládat URL adresy jiných webů. Pro propagaci Vaši firmy si můžete zakoupit textový odkaz uvedený výše, který bude kvalitní zpětnou vazbou pro Váš web.

 • Jiří Marák

  / Odpovědět

  V mnoha případech je nejchytřejším a zároveň ekologickým řešením KOŘENOVÁ ČISTÍRNA o které není v článku ani zmínka. Přitom jde o provozně nejlevnější řešení. Doporučuji pokud je jen trochu možné použít toto řešení.

 • Ing. Mára

  / Odpovědět

  U starších domů vám dodatečné povolení k vypouštění odpadních vod ze septiku nikdo nedá. I když by to bylo přes filtr.

  Úřednice mi řekla ať přepad ucpu a udělám klasickou jímku, nebo nechám tak,že to nikdo nikdy kontrolovat nebude. Řekla mi,cituji: “kolik máte stočné vám nikdo nedokáže, kontrole budete tvrdit, že celé stočné jste použil na zalévání zahrady”

 • Alena M.

  / Odpovědět

  U domovních čistíren je jednak problém s povolováním a kolaudací (někde dělají problémy, jiná obec zase dává na čističky příspěvky a s povolením pomůže) a hlavně domovní čistírna smrdí.. proto doporučuji zájemcům o ni aby si ji dali co nejdál od baráku, určitě ne třeba vedle posezení venku či pod okno do kuchyně…

Napsat komentář

Inzerce

Magazín Portál Bydlení je součástí médií provozovaných pod hlavičkou AZETmédia.

Máte zájem o reklamní plochu? Publikaci PR článku nebo zpětný odkaz?

Zde najdete všechny potřebné informace:

logo azetmédia

Práva vyhrazená

© 2011 - 2019 Portál bydlení
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Portal-bydleni.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
RSS kanály serveru Portal-bydleni.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Portal-bydleni.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti není dovoleno.
Sdílení na sociálních sítích tím není dotčeno.

Naše doporučení

mikroslužby