typy dřevostaveb

Pod pojmem dřevostavba si lidé většinou představí lehký sendvič nebo roubenku. Existují však tři další základní druhy dřevostaveb.

Lehký montovaný dům:

Montované domy se staví z panelů připravených v továrně. Stěnu tvoří sendvič ve složení OSB desky a izolace. Panely jsou samonosné nebo mají kostru z masivních hranolů. Většinou se staví typové domy, možné jsou taky individuální návrhy. Dodavatel připraví dílce v době kdy se staví základy, tím se ušetří čas. Panely firma přiveze na místo a na základech smontuje hrubou stavbu za pár dní.  Dalších několik týdnů až měsíců se dům kompletuje. Cena je nízká, staví se rychle a za každého počasí. U šikmých střech nezabírají místo trámy. Stavbu prodražují náklady na dopravu a jeřáb. Při poškození vodou se musí rozebrat celé stěny. Existuje také varianta, kdy se v továrně připraví jen masívní kostra, zbytek se přidá na stavbě. Majitel pak vidí co je uvnitř stěn. A nehrozí pohyby izolační výplně při dopravě, při nichž se mohou vytvořit místa s tepelnými úniky.

Fošinková konstrukce:

Systému se říká i „two by four“ podle rozměrů hranolů používaných v USA. Firma na stavbě nařeže fošny či hranoly a s pomocí hřebíků a plechových spojek z nich sestaví kostru na míru. Do husté dřevěné sítě se vkládá izolace, stěny se obkládají, a tím i zpevňují dřevovláknitými deskami, překližkou či sádrokartonem. Masívní konstrukce je schovaná ve stěnách. Dají se vytvořit i složité tvary, dům může být k nerozeznání od zděného. Stavba je lehká a celkem rychle postavená. Ušetří se za dopravu, lze pracovat i s místním dřevem. Stavba je pracnější a pomalejší než u montáží, cenu ovlivňuje dovednost tesařů.

Skelet z trámů:

Technikou stavby krovů udělají tesaři celý dům. Používají se tesařské lepené spoje. trámy se v interiéru nechají viditelné, prostor lze členit jen dřevěnými sloupy. Mezi trámy se vkládá izolace, zvenčí se dům obkládá dřevem či plechem. Trámy dají interiéru příjemnou atmosféru. Konstrukce umožňuje stavbu více podlaží, snadno se dá přistavovat. Cena je vyšší než u fošinkových konstrukcí, tesaři musí dbát na viditelné detaily. Trámy mohou komplikovat zařizování interiéru. Speciální nabídkou jsou už zřídka stavěné hrázděné domy.

Roubenky a sruby:

Zdi se skládají ze silných vodorovně kladených trámů či kulatiny. Stěny se neizolují, nebo se izolace vkládá mezi zdvojené zdi. Domy mohou mít tradiční i moderní vzhled. masívní dřevěné stěny dají domu atmosféru, jsou odolnější proti vodě než lehké dřevostavby. Dobré zvukově izolují a vyrovnávají tepelné rozdíly. Nevýhodou je vyšší cena kvůli velkému množství masívu. Roubenky se hodí jen na venkov. Stěny se musejí natírat a pohybují se při vysychání a vlhnutí dřeva. Nehodí se na vícepodlažní domy, trámy postupně sesedají.

Montáž z masivních panelů:

Rychlost stavby montovaných systému a pevnost roubenek slučuje technologie panelů z masivu. Dům se montuje z celodřevěných desek připravených v továrně, včetně dutin pro instalace. Hrubá stavba je otázkou několika hodin až dvou dní. Několikavrstvé desky jsou velmi pevné a dobře izolují, mají slušnou tepelnou akumulaci a jsou vzduchotěsné. Proto se hodí na nízkoenergetické a pasivní domy. Lze stavět také více podlaží. Na rozdíl od dřevostaveb, jejichž stěny se zevnitř zakrývají sádrokartonem či omítkou, povrch masivních panelů tvoří pohledové dřevo. Proto se nosná stěna obvykle neobkládá, nechá se vyniknout dřevěná struktura a vůně. Nejčastěji se dřevovláknitá izolace na stěny šroubuje zvenčí. Z panelů se většinou staví domy moderních tvarů. Nevýhodou je vyšší cena, dražší je rovněž doprava a montáž kvůli těžké technice.

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Zdroj: Foto: wikimedia.org


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno