septiky

Septik stojí na pomezí mezi čističkou odpadních vod a jímkou. Čistička odpadních vod přefiltruje odpadní tekutiny tak dokonale, že v konečné fázi produkuje vodu vhodnou třeba k zalévání zahrady. Naopak jímka odpad pouze zachytává a musí se často vyvážet. Septik je zlatou střední cestou – ve vnitřních komorách přetéká odpad z jedné do druhé a postupně se filtruje. Proč septik neodsuzovat a jaké jsou výhody a nevýhody jeho používání jsme pro vás jednoduše shrnuli v následujícím textu.

Za fungováním septiku nehledejme žádnou vědu

septikSeptiky se mnohem častěji využívaly v minulosti, kdy tvořili nedílnou součást většiny rodinných domů nepřipojených na kanalizaci. Kvůli ekologickému dopadu se však začalo od septiků pomalu ustupovat a spousta lidí dává přednost čističkám odpadních vod. I přesto ale éra septiků ještě ani zdaleka neskončila a kvůli jejich cenové dostupnosti i snadné montáži si jej stále volí spousty lidí.

Řeč o septiku přichází na pořad dne ve chvíli, kdy není možné připojit stavbu na řádnou kanalizaci – je tedy nutné řešit alternativu v podobě jímky, čističky odpadních vod, kořenové čističky nebo právě septiku. Při volbě septiku se veškerá odpadní voda z kuchyně, koupelny i toalet v domě vede přímo do septiku, ze kterého následně odtéká přepadem. Buď přímo do kanalizace, filtruje se přes čistírnu odpadních vod nebo třeba pomocí trativodu do země.

Nevýhody septiku? Na prstech jedné ruky…

Nevýhodou septiku je jeho pravidelné odčerpávání, při kterém se ze septiku vyvezou nahromaděné odpadní látky. Při standardní velikosti domu a jeho běžném používání je potřeba toto vyvážení zajistit zhruba jednou až dvakrát ročně, přičemž vás bude stát okolo 1000 Kč. Druhou nevýhodou je nutnost získat povolení k vypouštění, které je zdarma a uděluje jej vodoprávní úřad. Pokud jste septik nepostavili „na černo“ a máte k němu veškeré doklady, je vyřízení povolení záležitostí okamžiku.

Na dvě zmíněné nevýhody však člověk rychle zapomene díky spoustě výhod, kterými septiky disponují:

  • nízké pořizovací i následné provozní náklady – septiky nespotřebovávají elektrickou energii,
  • bezporuchová stavba,
  • nízká hmotnost,
  • dlouhá životnost,
  • snadná hygienická údržba,
  • možnost propojení více nádrží.

[irp]

Válcový nebo hranatý septik? Rozdíl není markantní

Jak válcové, tak i hranaté septiky se vyznačují téměř totožnými vlastnostmi. Oba typy septiků jsou vyrobené z 8 milimetrů silné polypropylenové stěny. Tyto septiky jsou vyráběny jako jeden celek technologií svařování, zajišťují tedy 100% těsnost a dlouhou životnost. Montáž septiků probíhá pod úroveň terénu, kde se umisťují na připravený betonový podklad. Díky samonosné konstrukci septiků již není třeba řešit jejich obetonování, ale stačí jejich boční strany zasypat zeminou. K obetonování septiku je však nutné přistoupit ve chvíli, kdy se v místě jeho uložení nachází zvýšený výskyt spodní vody nebo je-li septik umístěný pod pojezdovou plochou.

Samonosné septiky si můžete nechat navrhnout přesně podle vašich potřeb. Ať už se jedná o rozměrovou variabilitu nebo doplnění přepážek či propojení více septiků, všechno je možné. Nechte si poradit od profesionálů v Kellner CZ, kteří vám poradí, který septik je tou správnou volbou.

logo kellnercz


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno