jak pěstovat pelargonie

Pelargonie se do Evropy dostaly už kolem roku 1700 z jižní Afriky. Jednalo se o plané druhy s drobnými květy a řídkým květenstvím, které ve své domovině dorůstají výšky kolem dvou metrů. Od té doby ale tyto rostliny prošly a procházejí řadou šlechtění, výsledkem jsou stovky kříženců, které lze rozdělit do několika skupin.

Druhy pelargonií

Vzpřímené pelargonie (často označované jako páskaté) jsou převážně kultivary druhu Pelargonium zonale. Někdy se jim říká selské nebo stojící. mají keříčkový vzrůst, pevný kompaktní tvar a dužnaté výhony. Nejčastěji jsou v červené, růžové nebo světle fialové barvě. pěstovat se mohou v nádobkách i záhonu, lze je vytvarovat do kmínku s korunkou. Převisle pelargonie (Pelargonium peltatum hybridy) a polopřevislé pelargonie (kříženci vzpřímených a převislých druhů) tvoří početnou skupinu. tyto rostliny mají i více než jeden metr dlouhé šlahouny, které přirozeně rostou do převisu. nejsou tak kompaktní, naopak jejich stavba je poměrně křehká. Květy v mnoha odstínech mají často barevnou kresbu. Existují i další skupiny, ty se pěstují obvykle jako pokojové rostliny. Oblíbené jsou „angličanky“, což jsou velkokvěté pelargonie Pelargonium grandiflorum, termínem listové pelargonie se označují hybridy s ozdobnými listy (obvykle s barevnou kresbou). Velmi populární jsou dnes i tzv. voňavé pelargonie, což jsou obvykle plané původní druhy, jejichž listy příjemně voní.

Pro pelargonie je slunce podmínkou

Pelargonie pro balkony, terasy a okenní truhlíky můžete zakoupit během jara jako zakořeněné řízky, od dubna jsou pak v široké škále nabízeny hotové zakořeněné rostlinky s prvními poupaty. Při nákupu dbejte na to, aby měly listy sytě zelenou barvu, je to známka dobré výživy. Raději zkontrolujte i spodní stranu listu, zda tam nejsou skryti nějací škůdci. Po ledových mužích můžete rostliny bezpečně vysadit ven. Protože pocházejí ze subtropických oblastí, potřebují velmi teplé a slunečné stanoviště. Když ho nemají, vytahují se za světlem a kvetou jen minimálně. Balkony orientované na sever jsou zcela nevhodné, ideální je orientace na jih, jihovýchod či jihozápad. Ale pozor, plné slunce, které květům a listům vyhovuje, může vadit kořenům, které se hlavně v plastových nádobách rychle přehřívají.

Jakou zeminu zvolit pro pelargonie ?

Vyhněte se levným komerčním substrátům, jejichž základní složkou je rašelina, ta je pro svou kyselost pro pelargonie zcela nevhodná. Tyto rostliny potřebují středně těžkou půdu, alespoň s 30% obsahem jílu. Speciální substrát pro pelargonie můžete zakoupit, namíchat z humusu a listovky nebo použít vlastní kompost, ten je nejlepší a rostliny v něm vsazené nebudete muset ani přihnojovat. Jinak se doporučuje hnojit plnými hnojivy, případně NPK (kombinované hnojivo).

Zaléváni a péče o pelargonie

Během sezony zalévejte, až když je substrát oschlý, a to přímo na půdu, ne na květy a listy. Pravidelně odlamujte odkvetlá květenství a zažloutlé listy. V dlouhém deštivém období rostliny chraňte fóliovými kryty, zamezíte tím zahnívání kořenů. Bude-li vám na podzim líto rostliny vyhodit, můžete je přechovat do další sezony v mrazu prosté místnosti.

Zdroj: mfdnes.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno