jak ošetřovat dřevo

Dřevo může dlouho vydržet, ale potřebuje ochranné nátěry. A ty je nutné čas od  času obnovovat.

Trámy zvenčí

Na venkovní povrchy trámů roubenek, srubů a hrázděných domů se používají tenkovrstvé lazury. Vsáknou se do podkladu a na povrchu vytvoří tenký film, který se neolupuje a vytváří dobrou ochranu. Lazura na dřevo se více hodí na rozměrově nestabilní plochy. Oproti silnovsrstvým lazurám, které vytvářejí silnější vodoodpudivý film. Silnovrstvé lazury se víc hodí na rámy oken a dveří. Když dvakrát ročně použijete čistič a balzám na lazury, prodloužíte životnost nátěru o 100 procent.  To se vyplatí právě u oken a dveří, ale u celé stěny by to bylo moc pracné. Povrch trámů je třeba pravidelně kontrolovat. Zvláště na místech, která jsou přímo vystavena povětrnostním vlivům a UV záření. Nejnáchylnější jsou ostré hrany, na nichž je velmi slabá vrstva  ochranného laku. Ten by se měl obnovovat dřív, než degraduje, tedy jednou za tři až pět let. Před natíráním by měl být povrch suchý a čistý, místa s poškozeným nátěrem je dobré přebrousit. Když objevíte otvory po hmyzu nejlepší je zavolat odborníky na dezinsekci. V malém rozsahu zkuste do otvorů nanést insekticidní přípravek. Pak otvory utěsněte tmelem a případně přetřete.

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Palubky na fasádě

Při údržbě platí podobná pravidla jako u trámů. Jestliže byla fasáda naolejovaná, olej přidejte tam, kde ho vysušilo slunce a vymyl déšť. Obnova nátěru bývá nutná jednou za 4 – 10 let, podle kvality nátěru a místa na domě. Dle údajů výrobců by barvy měli lépe držet na listnatých dřevech. Výjimkou jsou odolné palubky z modřínu či cedru, které se nechávají zešednout a údržbu nepotřebují. Palubky je dobré zkontrolovat aspoň jednou ročně, zda na nich nejsou trhliny, stopy po krupobití, jestli se neloupou či nemodrají. Před nátěrem je dobré je přebrousit. V případě lazury natírejte celoplošně, abyste zabránili barevným rozdílům. U krycích nátěrů lze opravit i menší plochu. Nedoporučuje se používat jinou barvu, než jaká byla ta původní. Raději vybírejte laky s pigmenty, které pomáhají dřevo chránit proti UV záření. Čím tmavší, tím lepší ochrana. Nenatírejte moc silnou vrstvou. U trhlin třeba kolem suků, konstrukčních spár nebo v místě poškození nátěru se může hromadit vlhkost, která vede ke vzniku hniloby. Kontrolujte, zda se někde na dřevě nedrží voda. Když takové místo objevíte, musíte ho zastřešit, zakrýt či jinak odvést srážkovou vodu.

Obklad vnitřních stěn

Palubky či jiné obložení na stěnách je vhodné natírat interierovým lakem. V hodně zatížených místech lze použít i odolnější podlahový lak. Když není lak popraskaný a nejsou v něm vrypy až na dřevo, stačí povrch jemně přebrousit, očistit, odmastit a aplikovat obnovovací nátěr. Když je lak poškozený, je nutné ho obrousit až na holé dřevo. Mezi jednotlivými vrstvami se doporučuje povrch lehce přebrousit, získáte tím krásný hladký povrch.

Trámy v interiéru

Tyto dřevěné části je dobré ošetřit bezbarvou impregnací proti hnilobě, plísni, zamodrání a dřevokaznému hmyzu. Pronikne do hloubky a chrání dřevo až 10 let. Naimpregnované dřevo je pak potřeba natřít interierovým lakem. Pokud se nátěr provede důkladně, na vyschlé dřevo a není vystaven zatékání, vysoké vlhkosti nebo působení dřevokazného hmyzu, slouží nátěr po celou dobu životnosti stavby.

Zdroj: Dnes.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno