levandule nápady, rady

Utrhněte si malý lístek z keříku, jemně ho rozmělněte mezi prsty, přivoňte a zavřete oči. Jako mávnutím proutku se přenesete do slunné francouzské Provance, protože takto voní levandule pravá. Naši předkové jí říkali různě. Dulenka nebo i špikrnát.

Levandule jako léčivka

Chcete-li využít léčivé vlastnosti tohoto asi půl metru vysokého polokeříku, musíte zavčasu ještě před rozvitím utrhnout květ levandule a usušit. Obvykle tedy v červenci. Nať stačí sbírat a sušit až v srpnu. Už od dob antiky jsou známé léčivé účinky levandule jako uklidňujícího prostředku. Uvolňuje mimo jiné křeče hladkého svalstva trávicího traktu, zlepšuje peristaltiku a odtok žluče do střev. Levandule umí také tlumit bolesti hlavy hlavně psychického původu a pomáhá při léčbě některé formy ekzémů.

Levandule jako potravina

Kdybyste si koupili provensálské koření vyrobené v USA, nejspíše byste ve směsi našli i levanduli. Ve francouzské verzi samozřejmě chybí.
Díky dobrým účinkům na trávení můžete levanduli použít i jako koření na pečené maso. Zacházejte s ní ale opatrně, protože je velmi aromatická, její chuť je silná až hořká. Nebo byste si raději dali křehké sušenky se snítky levandule? Možná ale máte raději uklidňující výluh ze směsi levandule, meduňky a kozlíku. Ten vás postaví na nohy ve dnech, kdy na vás padne smutná nálada, doprovázející obvykle nedostatek slunečního svitu v zimních měsících.

Na podzim řežte, ať se na jaře máte na co dívat

Levandule jako typický středomořský polokeřík má ráda teplé a slunné stanoviště, nesnáší těžkou jílovitou půdu a radost jí uděláte s půdou hlinitopísčitou. Obejde se klidně i delší dobu bez vody, je jí tak lépe, než kdybyste ji přemokřili. Protože má levandule díky své omamné vůni odpuzující účinek na mšice, zkuste ji vysadit v blízkosti růží třeba jako lem záhonku. Aby vám levandule na jaře opět bohatě vykvetla, měli byste jí v polovině září sestříhat. Ale citlivě, nikoliv až na samotné dřevo, aby měl polokeřík ještě čas nasadit do zimy nové výhonky a mohl být tak nachystaný na nadcházející jaro.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno