historie a čištění toalet

Splachovací záchod – přehlížený vynález, který představoval doslova revoluční převrat v hygieně po celém světě. Musel ujít dlouhou cestu v čase, než se dostal do podoby, v jaké ho známe nyní.

Shrnuli jsme pro vás nejzásadnější milníky v jeho historii.

I bible myslí na záchod

V nejstarších rukopisech se zmínka o lidském odpadu objevuje už před více než 3 600 lety. I v bibli je o tom zápis: „A budeš míti kolík mezi nástroji svými, a když bys chtěl sednouti vně (svého stanu), vykopáš jím důlek a obrátě se, zahrabeš nečistotu svou…“ (Pátá kniha Mojžíšova, kap. 23:12-13). První záchod, který měl náznaky dnešní podoby, byl suchý záchod ve starém Egyptě. Sedadlo tvořily dvě kamenné desky, mezi nimi pak ležela nádoba s pískem. Obyvatelé starého Řecka chodili na venkovní záchod vystavěný v blízkosti hromady hnoje.

Pokrokový Řím volí kanál

Římané již byli vynalézavější, využívali kanalizaci neboli prostorný kanál Cloaca maxima. Svislé kanalizační potrubí ještě neexistovalo, proto byl veřejný záchod umístěn v přízemí. Po vykonání potřeby se do toalety nalila dešťová voda z kašny. Po pádu Římské říše byly záchodky
z bezpečnostních důvodů zasypány.

Temný středověk zavedl výsernici

Nástupem středověku se hygiena přestala řešit – opět stačila příroda či hnojiště. V hradech měly suché záchody podobu výklenku, ze kterého exkrementy padaly přímo do hradního příkopu. Výklenkům se říkalo „prevéty“, česká lidová tvořivost jim ale brzy přisoudila označení „výsernice“. První moderní splachovací záchod vynalezl v roce 1597 Angličan John Harrington.

Dnes už toaleta patří mezi standardní vybavení domácnosti, její úklid však bývá náročný. Pokud má být skutečně důkladný, vyžaduje systém. Přinášíme návod na jednotlivé úkony krok za krokem.

Záchodová mísa

Základem je kvalitní saponátový čistič s antibakteriálním účinkem. Zvedněte prkénko a čistič naneste po obvodu toaletní mísy tak, že jej budete nalévat pod okraj. Tímto postupem sám steče dolů. Nechte působit několik minut. Mezitím umyjte i dolní část mísy. Poté se za použití záchodové štětky zbavte nečistot v míse. Pozornost věnujte především špatně přístupnému límci toalety, kde se usazuje nejvíce bakterií.

Prkénko a záchodová štětka

Prkénko má mnoho záhybů, kde se uchycují nečistoty a bakterie. Hlavně panty u prkénka vám mohou dát zabrat. Nepomůže nic jiného než staré dobré drhnutí. Použijte malý čisticí kartáček, tím se dostanete do každého zákoutí a skuliny. Nezapomínejte, že i záchodovou štětku či kartáček je třeba zbavit nečistot. Využijte ten samý saponátový čistič smíchaný s vodou. Tímto roztokem pomůcky propláchněte a osprchujte horkou vodou. Čistou toaletu pak omyjte navlhčeným hadříkem  a následně otřete suchým hadrem z mikrovlákna. Zpomalíte tím usazování nečistot a bakterií.

čistič záchodůPrevence

Nakonec dodejte vaší toaletě dlouhodobou svěžest a vůni pomocí WC gelu. Využijte například 3in1 Point block Dr. Devil s bezdotykovým dávkováním, který mísu čistí a zároveň preventivně působí proti usazování vodního kamene.

Autor: Mgr. Michaela Žáková

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno