barvy v interieru

Při používání barev v interiéru lze postupovat buďto cestou harmonického, nebo kontrastního ladění.
Při harmonickém ladění vycházejí veškeré barevné kombinace ze stejného základu. To v praxi znamená, že budeme používat různé odstíny téže barvy (tón v tónu).
Větší míru kreativity nabízí ladění kontrastní. Zde naopak k jedné dominující barvě přidáváme barvy doplňkové. To jsou ty, které na barevném kruhu, jež vznikne kombinací barev základních (červená, žlutá, modrá) a barev prvního stupně (oranžová, fialová, zelená), stojí proti sobě. Samozřejmě, že do interiéru v drtivé většině případů nevolíme tyto „krajní meze barevnosti“, ale poněkud jemnější odstíny těchto barev. Při kontrastním ladění platí zásada, že by se nemělo použít více barev než tři.

barvyBarva a světlo v bytě

Barva a světlo spolu velmi úzce souvisí. Velmi významně se tak na výběru barev do interiérů podepisuje to, zda jsou ve dne osvětleny i přírodním světlem, či pouze světlem umělým a dále pak typ zdroje světle umělého. Ve slunečním světle vidíme všechny barevné odstíny ve své přirozenosti, dochází k minimálnímu barevnému zkreslení.
Umělé světlo neobsahuje úplné spektrum denního světla, a proto k určitému zkreslení u barev dochází. Obecně platí, že tmavé plochy světlo pohlcují, zatímco u ploch světlých je tomu právě naopak. Pokoj s převažujícími tmavými odstíny tak bude vyžadovat více světla než pokoj v provedení světlém.

Barvy v místnostech

Konečný výběr barev a jejich kombinací je samozřejmě individuální záležitostí, nicméně existují určitá doporučení, jaké barvy laky a barevné kombinace jednotlivým pokojům „sedí“.

Chodba a schodiště

Již ze své podstaty by chodba měla návštěvníka uvést do celkové atmosféry bytu a naladit jej na „příznivou vlnovou délku“. Doporučují se proto přátelské, povzbuzující tóny, které však na druhé straně nemají příchozího nutit k delšímu setrvání. Optimální barevný základ tak tvoří barvy žlutá a červená, které navíc mohou zvýraznit určitá riziková místa, jakými jsou kupříkladu schody.

Obývací pokoj

Obývací pokoj je nekorunovanou vizitkou každé domácnosti. Vždyť právě tady hosté nejvíce pobývají a mají nejvíce času na intenzivní vnímání jeho atmosféry. Malé pokoje budou působit prostorněji, použijeme-li barvy světlé a navíc budou v jednom barevném odstínu. Bílý strop a tmavá podlaha dávají pocit otevřenosti pokoje shora (funguje zde analogie země a nebe). Naopak vysoký obývací pokoj můžeme opticky snížit použitím tmavého odstínu stropu. Vhodně zvolené barvy rovněž dokáží pokoj rozšířit, či naopak zúžit.

Ložnice

Ložnice je místem klidu a relaxace. Tomuto účelu by měla odpovídat i barvy stěn. na něž se doporučuje použít uklidňující modrou v kombinaci s optimistickou červenou ve světlejším meruňkovém či naopak tmavším hnědočerveném odstínu. Vhodnou barvou je i zelená, která oslabuje naši citlivost na hluk a napomáhá tak ke kvalitnější regeneraci sil.

Dětský pokoj

Dětský pokoj je asi nejmarkantnějším důkazem vývoje individuálních potřeb každého z nás. Děti mají rády jasné barvy, které mají „přátelskou tvář“. Ti nejmenší se velmi dobře cítí v pokoji s převažující barvou růžovou případně fialovou, jež může doplňovat svěží zelená. S dalším vývojem se do popředí zájmu dostává jasně červená a z fialové se stává racionálnější modrá, k nimž se postupem času přidává žlutá. U –náctiletých je patrný příklon k modré, černé a bílé. Finská značka Tikkurila nabízí též vodouředitelné barvy na dřevo, které díky zdravotní nezávadnosti jsou vhodné na nábytek zejména pro ty nejmenší.

Kuchyň

Kuchyň je na barevné sladění velmi náročná. Je to dáno barvou zařizovacích předmětů, kuchyňské linky, spotřebičů, textilu atd. Proto je lépe sáhnout po jednom barevném odstínu, který by však měl dostatečně odrážet naše pojetí a chápání kuchyně v koncepci celého bytu – místo pro přípravu pokrmů s důrazem na hygieničnost a praktičnost, nebo součást obytných prostor. V prvním případě se doporučuje některý z odstínů chladné barvy, která evokuje svěžest potravin, ve druhém případě se barevné řešení kuchyně neobejde bez přihlédnutí k řešení dalšího, navazujícího prostoru.

Koupelna

V koupelně očekáváme lehký barevný tón v horních partiích a naopak tmavší tón v dolních. Každá barva v místnosti denní hygieny působí trochu jinak a navozuje tím určitý pocit u člověka, který v ní pobývá. Žlutá prostor otevírá a působí vesele, osvobozujícím a povznášejícím dojmem, oranžová a červená jsou teplé až pálivé a působí aktivně a dynamicky, modrá je svěží, její světlé odstíny zlehčují a rozpínají prostor, zelená uklidňuje, uvolňuje, působí tvořivě a živě, bílá pak navozuje pocit absolutní čistoty, zároveň však působí poněkud prázdně.

Ať již jsou rady ohledně barevného sladění interiéru sebefundovanější, rozhodnutí o tom, které nakonec budou použity, je na nás samotných. Každý z nás má nějakou tu barvu rád více, jinou méně, ta či ona barva může v jednom vyvolávat pocit stísněnosti, v druhém pocit bezpečí a jistoty atd. Někdy bývá obtížné představit si konkrétní odstín v té či oné místnosti navíc ještě v kombinaci s jiným odstínem či zařízením. Pomoci v tomto mohou různé programy pro tvorbu barevných návrhů interiéru ale i exteriérů, jakým je například Colour Planner 2.5 finské značky Tikkurila, který lze stáhnout zdarma. A když už myšlenka vyjádřená barvou nebo lakem přestane být přitažlivá nebo vhodná, téměř vždy s ní můžete jednoduše udělat něco jiného, přetřít vzory nebo ji renovovat jinými technikami (vzory, textury, zvláštní efekty).

PARTNER: logo nosek

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno