elektřina
zdroj: Pixabay

Při pohledu na sněhové vločky vás napadá, jestli příští nebo i tuto zimu nemůžete náhodou ušetřit pořízením správného elektrického kotle? Poradíme, na co se zaměřit při výběru elektrokotle i pro jaké typy rodinných domů jsou tato zařízení na vytápění i ohřev vody nejvhodnější.

Kam se elektrokotel hodí nejlépe? Kvůli nenáročné obsluze a nízkým pořizovacím nákladům zůstávají největší nákladovou položkou u elektrokotlů výdaje na elektřinu. Proto nejlepší službu udělají v nízkoenergetických a pasivních domech, kde se spotřeba energie drží velmi nízko. Hodí se ale také do dobře zateplených objektů nebo malých prostor či bytů. Naopak starší domy ze 70. a 80. let bez zateplení se v kombinaci s elektrokotlem promění v malé vytápěcí peklo.

Využití elektrokotle: vytápění nebo ohřev vody, často obojí

Když už víte, že umístit elektrokotel do vašeho příbytku není úplně špatný nápad, můžete si vybrat ze 2 základních typů. Přímotopný kotel se postará jen o vytápění, zatímco elektrokotel se zásobníkem neboli s akumulací vody zvládne dům vytopit i ohřát vodu. Elektrokotel s akumulací vody proto zabere podstatně více místa než přímotopný bratr, který se obejde bez nádrže na vodu.

V obou případech lze využívat levnou elektřinu v době trvání nízkého tarifu (20 hodin za den) díky odběru s distribuční sazbou D45d.

Elektrokotle se většinou nepoužívají jako primární zdroj tepla, ale jako doplňkový pro domy, kde již mají instalováno tepelné čerpadlo, kotle na tuhá paliva, fotovoltaické panely nebo krbová kamna. Snadná obsluha elektrokotle přijde vhod zejména, když účinnost tepelného čerpadla klesá vlivem nízkých teplot venku, fotovoltaika nevyrábí v zimě dostatek energie apod.

Hledání grálu u elektrokotlů je nalezení správného výkonu

Ceny elektrokotlů začínají od 15 tisíc Kč, ale mohou se vyšplhat klidně i přes 30 tisíc. Čím vyšší má elektrokotel výkon, tím více za něj zaplatíte. Proto se nenechte opít rohlíkem od prodejce tepelné techniky, který se vám snaží prodat dražší kotel s vyšším výkonem, jen aby měl větší tržbu. Pro určení správného výkonu elektrického kotle je nutné znát především tepelné ztráty objektu. Pokud toto číslo nenajdete v projektové dokumentaci domu, vyplatí se nechat si tepelné ztráty vyčíslit u nezávislého odborníka. Bude to stát několik tisíc, ale jelikož moderní kotle mají životnost i několik desítek let, vyplatí se vám to. V žádném případě nedejte na výpočet tepelných ztrát odhadem od prodejce elektrokotlů.

Předimenzovaný elektrokotel se totiž bude zbytečně často spínat a vypínat, což se negativně podepíše na životnosti zařízení. Pro výkonnější kotel bude také potřeba silnějšího jističe, a to zase prodraží vaše účty za elektřinu. Ideální je před instalací kotle zavolat si elektrikáře, který ověří dostatečnou kapacitu sítě i hodnotu jističe.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno