střešní krytiny

Tašky a šablony můžou být z různých materiálů. Taky se liší vlastnostmi, způsobem pokládky i cenou.

Pálené tašky

Mají výborné tepelné i zvukově izolační vlastnosti. Hodí se tedy na střechy podkrovních bytů, kde je důležitá ochrana proti nadměrnému přehřívání střechy a proti hluku. Životnost je asi 80 – 100 let. Ukládá se na laťování, minimální sklon střechy je 12 stupňů, hmotnost od 45kg/m2. Kompletní střešní souvrství včetně izolací a dalších materiálů stojí asi 1500 Kč/m2.

Betonová krytina

Tašky jsou málo nasákavé a extrémně mrazuvzdorné. Materiál navíc časem zraje, což zvyšuje jeho pevnost a odolnost, takže životnost přesáhne i 100 let. Ukládají se na latě, minimální sklon střechy je 17 stupňů. nevýhodou může být jen o něco vyšší váha, 40 – 80kg/m2. Metr čtvereční střechy stojí zhruba 1200 korun.

Přírodní břidlice

Hodně se na střechy používají jílovité břidlice štípané na desky silné čtyři až 15 milimetrů. Vynikají výraznou odolností vůči povětrnostním vlivům a pevnosti v tahu i v ohybu. Metr čtvereční tašek vyjde asi na 900 korun, za montáž zaplatíte 300-350 korun za metr čtvereční.

Plastové šablony

Materiálovou alternativou břidlice je plastová napodobenina, která má spoustu užitečných vlastností navíc. Je lehčí, váží jen šest až sedm kilogramů na metr čtvereční, nepodléhá erozi, je imunní vůči mechům a lišejníkům. Cena za metr čtvereční je od 300 do 440 korun.

Asfaltové šindele

Živičné, bitumenové či asfaltové pásy a šablony mají tloušťku tři milimetry a více, přibíjejí se na ploché bednění. Prodávají se v mnoha barvách. Vyžadují sklon střechy od sedmi stupňů, hmotnost je od 10 kg/m2. Cena za metr čtvereční střechy je 1200 – 1300 Kč.

Plechové krytiny

Z oceli, zinku, titanzinku ale i z hliníku, mědi a z některých kovových sloučenin se zhotovují kvalitní střešní šindele nebo šablony i pásová krytina. Ocelový pozinkovaný plech má plastovou ochrannou vrstvu nebo jinou povrchovou úpravu. Hliník a jeho slitiny jsou hodně křehké, třeba jen 2,3 – 2,6 kg/m2. Na povrchu titanzinkového plechu vzniká na vzduchu nerozpustná ochranná vrstva, která působí jako ochrana proti korozi. Také měď má vysokou odolnost proti korozi.  Používá se jako krytina i na další klempířské prvky. Pásový či svitkový plech se spojuje pájením, nýtováním nebo speciálními sponami. Tloušťku má 0,6 až jeden milimetr, hmotnost asi 4,5 kg/m2. Střecha z plechových šablon váží 2,5 – 5 kg/m2, tloušťka je asi půl milimetru, sklon je nutný nejméně 10 stupňů. Metr čtvereční kompletní hliníkové střechy lze koupit za ceny kolem 1700 Kč. Čtvereční metr hliníkového plechu tak vyjde asi na 480 korun, u pozinkované oceli je to 340 korun, u mědi víc než 3000 korun.

Cementovláknité krytiny

vyrábí se ze syntetické vlákniny, buničiny a cementového pojiva. Tloušťku mají asi 4 milimetry a metr čtvereční střechy zatíží 13 kilogramy. Střecha s vlnovkami musí mít sklon alespoň 18 stupňů. Některé lehké krytiny mají profil klasických střešních tašek, takže krov zatíží jen minimálně. Je však třeba počítat s menší trvanlivostí. Metr čtvereční bezazbestové cementovláknité krytiny vychází asi na 190 korun

Dřevěné šindele

Uplatní se hlavně na historických stavbách a srubech. Smrkové či modřínové dřevo obsahuje hodně silic, díky nimž je střechy odolnější. Za metr čtvereční materiálu dáte 780 – 960 korun, včetně práce to vyjde na 1200 – 1560 Kč/m2

Došky

Hodí se na obnovu původních rákosových a slaměných střech, někdy je vyžadují památkáři. S materiálem ale neumí pracovat  běžný pokrývač a je těžké ho získat. Došky dobře izolují, vydrží 40 a více let. Pokládají se na laťování, tloušťka je okolo 30 centimetrů. Práce je exkluzivní, cena je 1200 – 1500 Kč/m2

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]

Foto: shutterstock


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno