betonove kupoly

Beton je stavební materiál, který si oblíbili již naši předci. A právě díky němu se zachovala unikátní architektonická díla, která v současnosti opěvují lidé po celém světě. Mezi takové skvosty patří například betonové kupole, které můžeme najít v různých koutech Zeměkoule.

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu

Chrám sv. Petra je jednou z dominant Vatikánu, a podle tradice byl postaven na místě, kde byl mučen, následně ukřižován a pohřben apoštol Petr. Na stavbě, která trvala téměř dvě století (celých 174 let!), se podíleli Bramante, Sangallo, Raffael a Michelangelo. A byl to právě Michelangelo, kdo navrhl kopuli baziliky, která je významnou památkou Říma, na kterou přijíždějí turisté z celého světa. Kupole sahá do výšky 136,5 metru, má průměr 43,5 metru a váží přibližně 10 000 tun. Ačkoliv je vyrobená z kameniva, nemohli jsme si tento skvost zde nezmínit. Díky bytelné konstrukci vydržela památka několik staletí a můžeme s jistotou říci, že i naši potomci budou jezdit do Vatikánu, aby se mohli pokochat jedním z největších kostelů na světě.

 Bazilika svatého Petra ve Vatikánu

Pantheon v Římě

Za dalším betonovým skvostem nemusíme ani příliš daleko, také se nachází v Římě. Jedná se o antický Pantheon. Pantheon je nejzachovalejší antickou stavbou nacházející se v Římě a může se pyšnit hned několika „nej“. Chrám má největší klenbu na světě a je to jedna z nejslavnějších staveb s betonovou kupolí. Kopule se nachází ve velkém kruhovém sálu, který je vysoký 43.2 metru. Samotná kupole váží 5 000 tun a je nazývána technologickým zázrakem, neboť byla vytvořena technologií litého betonu za neuvěřitelných 7 let, a to v roce 118 – 125 n. l. Při stavbě bylo použito pojivo z přírodního hydraulického cementu – pucolánu.

betonove kupoly

Planetárium v Plzni

Posuneme-li se trochu v čase a nahlédneme-li do současnosti, zjistíme, že i v dnešní době vznikají doslova zázraky architektury. Za zmínku určitě stojí kupole nového 3D planetária v Plzni realizovaná společností TBG Plzeň Transportbeton, která je součástí skupiny Českomoravský beton. Na stavbu kopule byl použit samozhutnitelný beton EASYCRETE® SV. Samotné planetárium má dokonce kopule hned dvě! Jednu menší o průměru 11 metrů a větší s průměrem 17,5 metru, která poskytuje návštěvníkům nevšední zážitek v podobě trojrozměrné projekce. Planetárium bylo postaveno roku 1917 a je prohlášeno za kulturní památku, zejména díky Hetzerově metodě, která byla použita při stavbě. Otto Hetzer vymyslel velice originální způsob skládání a lepení dřevěných lamel. Použil lepidlo na bázi kaseinu – lepivou směs tvarohu a vápna!

Planetárium v Praze a Nagoji

Zůstaneme na chvíli u planetárií a podíváme se do jiných koutů České republiky, respektive do Prahy. Pražské planetárium má jednu z největší promítacích kopulí na světě. Strop připomíná hvězdnou oblohu a jsou na něm promítány vesmírné objekty dětem i dospělým. Průměr kupole je 23 metrů a je jen málo světových planetárií, která to pražské předčí. Taková planetária můžeme najít například v Americe nebo v Asii. Jejich kopule má průměr jen o 3 metry větší, tedy 26 metrů. Za opravdový unikát je ale jistě považováno japonské planetárium ve městě Nagoja, které se pyšní promítací kopulí o průměru 35 metrů!

Hala století ve Vratislavi

Hala Ludowa, také známá jako Hala století ve Vratislavi (Wroclawi) je od roku 2006 zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byla postavena v letech 1911-1913 Maxem Bergem na památku výročí Bitvy národů u Lipska, a v době vzniku měla železobetonovou střechu s největším rozpětím na světě. Hala je velkým mezníkem v dějinách železobetonové architektury, a zároveň je symbolem moderního stavitelství. Součástí haly je Pavilon čtyř kopulí, Pergola a Jehlice. Hlavní kupole má v průměru 67 metrů a dosahuje výšky 43 metrů, šířka interiéru je maximálně 95 metrů. Za zmínku také stojí projekt samotného M. Bergera, který v soutěži porazil svým projekt 42 zbylých architektů. Jeho projekt, i přes výhru, byl napaden, kritizován a byly vznášeny protesty. K námitkám však nebylo přihlédnuto, a Polsko se tak v současnosti může chlubit jednou z nejvýznamnějších památek.

hala Ludowa

Po přečtení článku můžeme s jistotou říci, že nebýt betonu, hned by bylo na světě o několik architektonických památek méně. Unikátní díla z tohoto materiálu však vznikají každý den, a my tak zanecháváme svým budoucím potomkům odkazy, které snad budou v budoucnu opěvovat stejně, jako to současnosti děláme my.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno