Jste zde:  / Byt a dům / Detektory oxidu uhelnatého

Detektory oxidu uhelnatého

Detektory oxidu uhelnatého

I v létě by měl každý člověk myslet na topnou sezónu a hlavně na zabezpečení zdraví celé rodiny. S topením jsou vždy spojena určitá rizika. Kromě možného požáru je to především  nebezpečí otravy oxidem uhelnatým. Toto riziko si lidé často nepřipouštějí, a přitom je jeho  možnost velmi reálná a hlavně čím dál častější. Je to dáno rostoucí oblibou topení na tuhá  paliva, zejména na dřevo, které je stále nejlevnějším palivem a zdrojem tepla. Nejrůznější  krby, krbová kamna a další topná tělesa, ve kterých se topí spalováním dřeva, uhlí, peletek  a dalšího dostupného paliva, jsou dosti často příčinou otravy oxidem uhelnatým. Příčiny spočívají v neodborné instalaci topného tělesa a zejména systému pro odvod spalin. Kromě  toho se často zanedbává stav kouřovodů a komínů, kde se v důsledku spalování usazují  nánosy sazí, které se mohou vznítit. Nekvalitní hoření či spatné odvedení spalin může být  příčinou hromadění oxidu uhelnatého v místnosti.

Oxid uhelnatý

Podceňování oxidu uhelnatého je smrtelně nebezpečné, neboť se jedná o silně jedovatý plyn.  K jeho vzniku dochází uvolňováním při spalování paliv. Jeho zákeřnost spočívá hlavně v tom,  že je neviditelný a bez zápachu, takže ho lidské smysly obtížně zaregistrují. Otrava jeho  vdechováním probíhá tak, že se při vdechování váže na červené krevní barvivo hemoglobin  a tím vzniká karbonylhemoglobin. Vázanost oxidu uhelnatého na červené krevní barvivo je  zhruba 220 krát lepší než u kyslíku. Největší nebezpečí spočívá v tom, že stačí jen velice malá  koncentrace oxidu uhelnatého, aby zablokoval schopnost krve vázat na sebe a přenášet kyslík.  Začne rychle vznikat tkáňová hypoxie, která může mít tragické důsledky pro lidský  organismus. Člověk, který vdechuje oxid uhelnatý například ve spánku, nic necítí a již se  neprobudí. Pokud se tak děje za dne, mohou se objevit první příznaky přítomnosti CO ve  vzduchu tím, že obvykle přítomné osoby začne pobolívat hlava a následuje nevolnost. Za  normálních podmínek, kdy je místnost dostatečně odvětrávána a topení je dobře instalováno,  zůstává koncentrace oxidu uhelnatého pod hranicí nebezpečnosti.

Příčiny koncentrace CO

Hlavním důvodem bývají vadné nebo neodborně nainstalované spotřebiče. Proto je důležitá  pravidelná kontrola a revize ze strany odborníka. Jedním z rizikových faktorů je částečně nebo úplně ucpaný komín, takže zákonná povinnost revize komína každý rok je zcela na místě. V neposlední řadě může být důvodem koncentrace CO nedostatečně větraná místnost.

Předcházení nebezpečí otravy CO

K odhalení nebezpečné koncentrace oxidu uhelnatého a možnosti otravy v důsledku topení  nejlépe přispívají detektory oxidu uhelnatého. Několik stokorun, za které pořídíte kvalitní  detektor vám může zachránit život. Na trhu je dnes několik typů detektorů. Vesměs se  jednoduše instalují a jejich spolehlivost je výborná. Nejlepší jsou detektory oxidu  uhelnatého, které mají LCD displej s vestavěnou sirénou a několika dalšími funkcemi. Jsou  vysoce citlivé, zvukový alarm je odlišný podle koncentrace CO a jeho paměť detekuje přítomnost CO i v době vaší nepřítomnosti v místnosti včetně stupně jeho koncentrace, který se zaznamená na displeji. Kvalitní detektory CO mají úsporné provedení a napájeny jsou bateriemi 1,5 V, které vydrží i několik let. Navíc vás přístroj upozorní na sníženou kapacitu  baterie, což je další záruka bezpečnosti. K nejlepším detektorům oxidu uhelnatého patří výrobky Hütermann, které mají nejlepší typ  snímače pro detekci CO, kterým je elektrochemický senzor. Ten je zárukou stabilního  a dlouhodobého provozu, eliminuje falešné poplachy, je odolný vůči chemikáliím i vlhkosti  a je spolehlivý v rozsahu teplot od 4 do 40° C.

PARTNER: logo detektory brod


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

Napsat komentář

Skupina AZET média

loga

Inzerce

Magazín Portál Bydlení je součástí médií provozovaných pod hlavičkou AZETmédia.

Máte zájem o reklamní plochu? Publikaci PR článku nebo zpětný odkaz?

Zde najdete všechny potřebné informace:

logo azetmédia

Práva vyhrazená

© 2011 - 2017 Portál bydlení
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Portal-bydleni.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
RSS kanály serveru Portal-bydleni.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Portal-bydleni.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti není dovoleno.
Sdílení na sociálních sítích tím není dotčeno.

Informace

Stránky vytvořila a o jejich správu se stará společnost: 

logo levné stránky