bezpečnostní dveře

Bezpečnostní třída je jeden z důležitých parametrů při výběru bezpečnostních dveří. Nemusí se však týkat pouze jich. S její pomocí jsou hodnoceny i trezory, kování, zámky, zámkové vložky a další.

Rozdělení bezpečnostních tříd

bezpečnostní dveřePodle evropských norem máme definovaných celkem 6 bezpečnostních tříd. Všechny spadají pod normy ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630. Dříve se značily zkratkou BT, dnes už je najdeme pod zkratkou RC (z anglického resistance classes).

Udávají nám odolnost bezpečnostních prvků proti vloupání. Každá z bezpečnostních tříd se hodí pro něco jiného:

  • Bezpečnostní třídy 1 a 2 jsou určeny do méně rizikových objektů, kdy zloděj používá pouze fyzickou sílu nebo jednoduché nářadí.
  • Dveře s bezpečnostní třídou 3 odolají příležitostným zlodějům. Používají se na objekty, kde je předpoklad rizika přiměřený. Nejčastěji se tato třída používá u vchodových dveří do domu a bytu. Spolu s požadavky, které splňují i protipožární normy, jsou tyto dveře dostačující pro zajištění vašeho domova.
  • 4. bezpečnostní třída chrání rizikové objekty před zkušenými zloději. Bývá často užívána k ochraně zbraní nebo uměleckých děl. Předpokládá se, že zloděj přijde vybaven nářadím a zkušenostmi. Je to nejvyšší bezpečnostní třída, která je v praxi užívána.
  • Bezpečnostní třída 5 a 6 není na českém trhu prakticky vyráběna a téměř se nepoužívá. Požadavky na splnění této třídy jsou vysoké a vyskytují se zejména u trezorové techniky.

 

Přehled způsobů překonání jednotlivých bezpečnostních tříd

V následující tabulce vám přiblížíme jak se mohou zloději pokoušet jednotlivé bezpečnostní třídy překonat a jaké k tomu použijí nářadí:

Bezpečnostní třída Předpokládaný způsob napadení
RC 1 Zloděj dveře překonává pomocí jednoduchého nářadí nebo fyzické síly, např. pomocí kopání, narážení ramenem či vytrhávání.
RC 2 Příležitostný zloděj s malými znalostmi o odolnosti se snaží za pomoci fyzické síly a jednoduchého nářadí dveře překonat. Nechce přitom způsobit mnoho ruchu.
RC 3 Dveře odolají zloději, který se za použití drobného nářadí jako páčidlo, šroubovák, kladivo, klíny či vrtačka, snaží dveře násilně otevřít. I tak musí vyvinout větší fyzickou sílu a bez znalostí systému zamykání dveří se dovnitř nedostane. Při tom se snaží nedělat nadměrný hluk, aby nepřilákal pozornost sousedů.
RC 4 Na dveře nestačí mechanické nástroje. Zkušený zloděj musí využít páčení, sekání a vrtání. Způsobený hluk zloděj neřeší.
RC 5 Tyto dveře překoná jen opravdu profesionální zloděj s dobrým vybavením, např. elektrickou bruskou nebo přímočarou pilou.
RC 6 K překonání těchto dveří je zapotřebí dvouručního elektrického nářadí. Zloděj se nezabývá hlukem.

 

Jaké je ta nejlepší bezpečnostní třída pro vchodové dveře?

Určitě volte minimálně bezpečnostní třídu 3, nikdy ne nižší. Pokud si ale nevíte rady, poraďte se s odborníky. Poradí vám s výběrem těch správných bezpečnostních dveří, které vám mohou navíc nabídnout i protihlukové a tepelně-izolační vlastnosti. Neochrání tak váš domov jen před zloději, ale i před hlukem a únikem tepla.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno